لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۱

آمریکا نگران معامله تسلیحاتی ۱۰ میلیارد دلاری ایران و روسیه است


نشریه فری بیکن گزارش داد که مقامات آمریکا نسبت به مذاکرات خرید اسلحه بین ایران و روسیه که برآورد می‌شود حدود ۱۰ میلیارد دلار ارزش داشته باشد، ابراز نگرانی کرده‌اند.

یکی از مقامات وزارت خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه ۲۵ آبان ضمن گفت و گو با واشنگتن فری بیکن درباره این نگرانی آمریکا، نسبت به «افزایش توان نظامی ایران» هشدار داد.

یک روز پیش از این، رئیس کمیسیون امنیت و دفاعی شورای فدراسیون روسیه (مجلس علیا) اعلام کرد که تهران و مسکو در حال گفت و گو برای انجام یک معامله تسلیحاتی ۱۰ میلیارد دلاری هستند.

خبرگزاری روسی ریانووستی روز دوشنبه به نقل از ویکتور اوزروف، که به همراه هیات عالیرتبه پارلمانی روسیه به تهران سفر کرده، نوشت که این مذاکرات مربوط به فروش تسلیحات و تجهیزات نظامی روسی نظیر تانک‌های تی ۹۰، توپخانه و هواپیما و بالگرد نظامی به ایران است.

رئیس کمیسیون امنیت و دفاعی شورای فدراسیون روسیه اضافه کرد که گفت و گوها بر سر این معامله بالقوه در جریان سفر هیات پارلمانی روسیه به تهران پیگیری شده است.

در نخستین هفته‌های پس از اجرای برجام، رسانه‌های روسی خبر داده‌اند که ایران به دنبال خرید ۸ میلیارد دلار تسلیحات نظامی از روسیه است که فهرست تسلیحات درخواستی ایران قبلا ارسال شده بوده است.

بنا بر این گزارش جنگنده‌های چند منظوره سوخو-۳۰ اس‌ام، جنگنده‌های آموزشی پیشرفته یاک-۱۳۰، جنگنده‌های سبک، هلیکوپترهای ام آی-۱۷ و‌ام آی-۸، سامانه‌ پدافند موشکی ساحلی سیار کا-۳۰۰پی و زیردریایی‌های دیزلی-الکتریکی از جمله موارد فهرست درخواستی ایران بوده است.

انتشار این اخبار با نگرانی‌هایی همراه بود. همان موقع، مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت فروش‌ جنگنده‌های سوخو ۳۰ به ایران باید به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد برسد.

بر اساس برخی تحلیل ها، روسیه می تواند برای فروش برخی از تجهیزات نظامی به ایران از شورای امنیت درخواست مجوز کند که به احتمال بسیار زیاد با مخالفت آمریکا مواجه خواهد شد یا اینکه تا سال ۲۰۲۰ منتظر بماند که برخی از محدودیت های فروش تسلیحات به ایران برداشته می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG