لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۸

باز هم استفاده ابزاری از یک تراژدی؛ حسن روحانی مرگ «دختر آبی» را به موضوع انتخابات پیوند زد


زنان ایرانی هنوز اجازه حضور در ورزشگاه‌ها را ندارند
زنان ایرانی هنوز اجازه حضور در ورزشگاه‌ها را ندارند

در حالی که واکنش‌های جهانی به مرگ سحر خدایاری، معروف به «دختر آبی»، و محرومیت ناعادلانه دختران و زنان ایران از ورود به ورزشگاه‌‌ها برای تماشای مسابقات ورزشی همچنان ادامه دارد، حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت تلویحا،‌ و بدون اشاره مستقیم به این موضوع، «شرکت در انتخابات» را راه رفع مشکلات دانست.

به نوشته برخی رسانه‌های ایران، حسن روحانی در این جلسه گفت: «اقشار مختلف مردم اعم از زنان و کارگران هر مشکلی که به ذهن‌شان می‌آید و احساس می‌کنند که حقوق‌شان مراعات نمی‌شود، راه اصلی برای کسب حق خودشان انتخابات است.»

این در حالی است که عملکرد حسن روحانی در دوران ریاست جمهوری مورد انتقاد فعالان سیاسی بوده است؛ چرا که بسیاری از رای‌دهندگان می‌گویند دولت روحانی،‌ به رغم پیروزی در دو انتخابات ریاست‌‌جمهوری سال‌‌های ۹۲ و ۹۶، نتوانسته است به وعده‌هایش، از جمله در زمینه آزادی‌های مدنی، عمل کند.

خانم خدایاری، از طرفداران تیم استقلال تهران که ماه‌ها پیش هنگام تلاش برای ورود به ورزشگاه و تماشای فوتبال دستگیر شده بود، چندی پیش پس از آن که از احتمال محکومیت خود به زندان آگاه شد، مقابل یکی از واحدهای قضایی در تهران خودسوزی کرد.

انتشار خبر درگذشت او از روز دوشنبه واکنش های بسیاری در پی داشت و بسیاری خواستار خودداری از رفتن به ورزشگاه‌‌ها و برخی نیز خواستار برخورد فیفا با مسئولان فوتبال ایران به دلیل ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه شدند.

توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا سه شنبه شب با انتشار پیامی نسبت به جان باختن «سحر خدایاری» یا «دختر آبی» واکنش نشان داد و نوشت: «درگذشت غم انگیز سحر خدایاری، دختر آبی، شاهد دیگری بر این حقیقت است که بزرگترین قربانیان این رژیم خود مردم ایران هستند.»

این اظهارنظر روحانی در توئیتر نیز با واکنش‌هایی رو‌به‌رو شده است: از جمله کاربری به نام دنا نوشت که روحانی و احمدی‌نژاد از نظر وعده‌های انتخاباتی فرقی ندارند.

کاربر دیگری با نام مستعار جانی دپ نوشت روحانی با این اظهارات سعی دارد از آب گل‌آلود ماهی بگیرد.

جمهوری اسلامی طی نزدیک به چهار دهه گذشته از ورود زنان به ورزشگاه ها برای تماشای مسابقات ورزشی مردان جلوگیری کرده است. این در حالی است که فیفا در اصول خود هر گونه تبعیض جنسیتی را ممنوع کرده است.

ایالات متحده بارها برخورد تبعیض آمیز و امنیتی رژیم و سرکوب اقشار مختلف در ایران، از جمله زنان، را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG