لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۳

واکنش‌های جهانی به مرگ «دختر آبی» | درخواست از فیفا برای پایان «آپارتاید جنسی» در ورزشگاه‌های ایران


مرگ «سحر خدایاری» پس از خودسوزی اعتراضی، بازتابی جهانی پیدا کرده است و تعدادی از شخصیت‌ها و رسانه‌های بین‌المللی به مرگ دختری که به اتهام تلاش برای ورود به ورزشگاه بازداشت و دادگاهی شده بود، واکنش نشان دادند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، شبکه خبری فاکس، وبسایت معتبر ورزشی «ای‌اس‌پی‌ان»، واشنگتن پست، و نشریات دیگری از جمله گاردین به مرگ تراژیک دختری پرداخته‌اند که در شبکه‌های اجتماعی و در میان کاربران ایرانی به «دختر آبی» معروف شده است.

اما از میان شخصیت‌ها «گری لینه کر» چهره سرشناس فوتبال جهان توییت کرد: «به طرز تاسف باری غم انگیز است. و چه قدر تاسف بار که زنان نمی توانند به ورزشگاه فوتبال بروند.»

دو تن از بازیکنان تیم ملی زنان سوئد هم واکنش نشان دادند و از فیفا خواستند تا وارد عمل شود.

کاپیتان تیم ملی زنان سوئد ممنوعیت ورود زنان ایرانی به ورزشگاه ها را «آپارتاید جنسی» دانست:

دروازه بان این تیم هم به یاد سحر عکس یادگاری تیم ملی ایران و سوئد را به اشتراک گذاشت.

عمر مومنی، کاریکاتوریست اردنی که یکی از معروفترین کاریکاتوریست های ورزشی دنیا محسوب می‌شود، این طرح را در اینستاگرامش به اشتراک گذاشت.

گلشیفته فراهانی، هنرمند سرشناس ایرانی، نیز در اینستاگرام نوشت: «باور نکردنی است که زن‌هاى اين مرز و بوم، براى ابتدايى و ساده ترين حقوق هر انسانى، دادگاهى، زندانى يا شكنجه ميشوند، تحقير ميشوند، ميسوزند و كشته و تباه ميشوند، تبعيد ميشوند.»

جعفر پناهی، سینماگر مشهور ایرانی و سازنده فیلم «آفساید» درباره ممنوعیت ورود زنان ایرانی به ورزشگاه بخشی از این فیلم را به اشتراک گذاشت و نوشت: «سیزده سال از ساخت فیلم آفساید می گذرد، دختران ایرانی در جمهوری اسلامی تنها شهروندانی در جهان هستند که هنوز در آفسایدند. می دانستم که حتی اگر روزی روزگاری این محدودیت ها برداشته شود تاریخ کشورم را به ثبت رسانده ام که تا ابد ننگ اش به نام کسانی که این محدودیت ها را بر سرزمینم روا داشته اند باقی خواهد ماند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG