لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۵

چند ساعت بعد شعار اصولگرایان در روز قدس؛ حامیان روحانی در توئیتر او را ترند کردند


عده ای با شعار «روحانی، بنی صدر پیوندتان مبارک» به سمت حسن روحانی می روند که محافظان او را به سرعت سوار خودروی بی‌ام‌و می کنند.
عده ای با شعار «روحانی، بنی صدر پیوندتان مبارک» به سمت حسن روحانی می روند که محافظان او را به سرعت سوار خودروی بی‌ام‌و می کنند.

تنها چند ساعت بعد از اینکه گروه های اصولگرا به رئیس جمهوری ایران در راهپیمایی روز قدس حمله کرده و علیه او شعار دادند، کاربران ایرانی با هشتگ #حامی_روحانی_ام، توئیت ها درباره او را جزو ترند های جهانی کردند.

مدتی است که کاربران ایرانی توئیتر، با «توفان توئیتری» موضوعات مورد نظرشان را تا حد ترند جهانی بالا می آورند. در این روش، آنها موضوع مشترکی را در ساعاتی مشخص، با یک هشتگ یکسان به اشتراک می گذارند.

اما ماجرای هشتگ #حامی_روحانی_ام، پس از وقایع روز جمعه جدی شد. در راهپیمایی روز قدس، گروهی از اصولگرایان و منتقدان دولت در حاشیه راهپیمایی روز قدس، به سوی حسن روحانی آمده و او را با رئیس جمهوری اول ایران که عزل شده بود، مقایسه کردند.

در یکی از این فیلم ها که خبرگزاری فارس و برخی دیگر از رسانه های نزدیک به اصولگرایان روی حساب های شبکه مجازی خود منتشر کرده اند، عده ای با شعار «روحانی، بنی صدر پیوندتان مبارک» به سمت حسن روحانی رئیس جمهوری ایران می روند که محافظان آقای روحانی را به سرعت سوار یک خودروی بی‌ام‌و می کنند.

تازه ترین خبرها و گزارش ها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

سایت های اصولگرایان می گویند آقای روحانی بخاطر شعارها مجبور شده راهپیمایی را زودتر ترک کند. با این حال ایرنا خبرگزاری دولتی عکس هایی از آقای روحانی در چند نقطه از راهپیمایی روز جمعه منتشر کرده است.

عکس های دیگری در خبرگزاری های ایران منتشر شده که برخی حاضران در راهپیمایی خطاب به اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی شعارهایی می دهند.

اسحاق جهانگیری در اینستاگرام خود با گذاشتن این عکس، زیر آن نوشته، خواهر گرامی! اشتباه می كنيد اين كارها به ضرر كشور و نظام است.

هشتگ #حامی_روحانی_ام

اما حامیان روحانی در توئیتر چه نوشته اند:

در روزهای اخیر تنش بین رئیس جمهوری و رهبر جمهوری اسلامی در قالب سخنرانی های شان بیشتر شده بود و حتی آیت الله خامنه ای در یک سخنرانی به روحانی هشدار داد که تجربه ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهوری معزول جمهوری اسلامی را تکرار نکند. در مقابل، حسن روحانی هم به برخی انتقادات رهبر جمهوری اسلامی پاسخ داد و از جمله ضمنی گفته بود او درباره مسائلی چون سند ۲۰۳۰ اطلاعات غلطی دریافت کرده است.

وزیر کشور دستور پیگیری داد

جمعه شب عبدالرضا رحمانی فضلی در دستوری خواستار پیگرد کسانی شد که به رئیس جمهوری شعار دادند. در روز جمعه در راهپیمایی عده ای با شعارهای مرگ بر منافق، آخوند آمریکایی، روحانی- بنی صدر پیوندتان مبارک، علیه حسن روحانی شعار دادند.

پیشتر علی مطهری که او نیز با این شعارها علیه خود مواجه شده بود، خواستار برخورد با این شعار دهندگان شده بود. وزیر کار، ارشد و برخی دیگر از مقام های دولت روحانی از این شعار دهندگان انتقاد کردند.

براساس قوانین ایران توهین به رئیس جمهوری جرم است و مجازات زندان دارد اما مشخص نیست آیا شعار نیز مشمول این قانون می شود یا خیر.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG