لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۸

کشته های ایران در حج افرایش یافت؛ خامنه‌ای: عربستان عذرخواهی کند


تعداد کشته های ایران در مکه رو به افزایش است.
تعداد کشته های ایران در مکه رو به افزایش است.

در حالیکه آمار کشته‌های ایران در حادثه حج امسال رو به افزایش است، علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران از عربستان سعودی خواست به خاطر حادثۀ منا عذرخواهی کند.

بر اساس آخرين آمار وزارت بهداشت عربستان سعودی، حادثۀ هفتۀ گذشته در مراسم حج در منا، ۷۶۹ زائر کشته و ۹۳۴ نیز مجروح شده اند.

آمارها نشان می دهد بخش عمده کشته شدگان را حجاج ايرانی تشکيل می‌دهند. در حالیکه مقام‌های ايرانی آمار تلفات منا را بيش از ارقام اعلام شده از سوی دولت سعودی می‌دانند، تازه ترين آمار دولت ايران از کشته شدن ۱۶۹ نفر و ناپديد شدن ۳۰۷ زائر ايرانی حکايت دارد.

از سوی دیگر، رهبر جمهوری اسلامی ايران روز یکشنبه پنجم شهریور در سخنانی که به نوشته سایت رسمی او در ابتدای جلسه تدریس خارج از فقه او بیان شد، در ارتباط با حادثۀ هفتۀ پيش در مراسم رمی جمرات در منا گفت: "اين مسئله فراموش نخواهد شد و ملت‌ها بايد با جديت آن را پيگيری کنند."

وی افزود: "سعودی‌ها بايد به جای متهم کردن اين و آن مسئوليت اين کار را بپذيرند، از مسلمانان و خانواده‌های قربانيان عذرخواهی کنند و به لوازم آن عمل کنند."

آیت الله خامنه ای از عربستان خواست به خاطر حادثه حج عذرخواهی کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00

تهران، خاندان سعودی را به بی‌کفايتی و سوء مديريت در اداره امور و مراسم حج متهم می‌کند. ابراهيم رئيسی، دادستان کل ايران با اتکا بر اطلاعاتی که هنوز رسماً به تأييد نرسيده و با استناد بر قوانين بين‌المللی، حادثۀ منا را فعل مجرمانه دانسته و خاندان سلطنتی آل سعود را به جنايت متهم کرده است.

همزمان، عادل الجبير، وزير امور خارجه عربستان سعودی در خلال ديدار با جان کری، وزير امور خارجۀ آمريکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران ضمن رد اين اتهامات از سوی دولت ايران قول داد، که هرکس اشتباهی کرده و باعث اين پيشامد بوده است، پاسخگو باشد. وی گفت: ما سعی می‌کنيم از اين تجربه درس بگيريم و مطمئن شويم که ديگر پيش نيايد.

این چندمین بار است که در حین اجرای مراسم "رمی جمرات" زائران کشته می شوند. در سال ۲۰۰۶، بیش از سیصد زائر در اثر ازدحام جمعیت هنگام اجرای مراسم رمی جمرات کشته شده بودند.

XS
SM
MD
LG