لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۳

حسن روحانی: توافق اتمی «اراده ملت» را بازتاب می‌دهد


عکس آرشیوی از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران
عکس آرشیوی از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز پنجشنبه در سخنانی توافق جامع هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را «انعکاس اراده ملت» خواند و از آن دفاع کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در حالی که بسیاری از ایرانیان ابراز امیدواری می‌کنند توافق ۲۳ تیر ماه در وین، به تحریم‌ها پایان دهد و اقتصاد کشور را بهبود بخشد، سپاه پاسداران و قانونگذاران محافظه کار ایران مدعی شده‌اند این توافق امنیت کشور را به خطر می‌اندازد.

به گزارش رویترز، حسن روحانی در سخنان روز پنجشنبه خود که از تلویزیون پخش می‌شد،از توافقنامه وین دفاع کرد، و آن را «صفحه جدیدی در تاریخ» نامید و در ادامه تکرار کرد توافق جامع اتمی مرحله‌ای از آشتی با جهان را آغاز کرد.

رئیس جمهوری ایران همچنین گفت عصر جدید روز ۲۳ تیر ۱۳۹۴ در وین آغاز نشد، در خرداد ماه ۱۳۹۲ و زمانی آغاز شد که مردم ایران او را برای حل مساله هسته‌ای انتخاب کردند.

آقای روحانی با بیان این که، برخی مسئولان یک به یک مواد توافق و قطعنامه‌ای را که شورای امنیت سازمان ملل متحد در تایید آن صادر کرد بررسی می‌کنند، گفت «کار خوبی است؛ اما آنچه اتفاق افتاده مهم‌تر و ارزشمندتر است. توافق این پیام را به جهان ابلاغ می‌کند که دیگر هرگز یک ایرانی را تهدید نکنید. این پیام را فرستاد که دشوار ترین و پیچیده‌ترین مسائل بین المللی می‌تواند با مذاکره حل شود. راه ایران، راه اعتدال است.»

در گزارش رویترز گفته می‌شود بسیاری از تحلیگران، شانس این که رهبری ایران در نهایت توافق را رد کند اندک می‌دانند، زیرا تهران برای کمک به احیای اقتصاد خود نیاز دارد تحریم‌ها برچیده شوند.

XS
SM
MD
LG