لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۶

روحانی: متروخواب‌ها را در اروپا دیده بودیم؛ از گورخواب‌ها کمتر شنیده بودیم


زندگی بی‌خانمان‌ها در قبرستان - گورخواب
زندگی بی‌خانمان‌ها در قبرستان - گورخواب

حسن روحانی بدون نام بردن از اصغر فرهادی به نامه او درباره گورخواب‌ها واکنش نشان داد و گفت که پناه بردن بی‌خانمان‌ها به قبرستان «دردناک» است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه ۸ دی در جریان یک سخنرانی به نامه روز گذشته اصغر فرهادی با عنوان نامه یکی از هنرمندان اشاره کرد و گفت: «شنیده بودیم بعضی‌ها از فقر و بیچارگی کارتن خواب می‌شوند یا زیر پل‌ها می‌خوابند؛ در کشورهای اروپایی دیده بودیم فقرا در ایستگاه مترو و زیر پل‌ها شب را به صبح می‌آورند. اما قبرخواب را کمتر شنیده بودیم.»

به اعتقاد او ملتی که حاضر است «جانش را برای امام حسین بدهد» این وضعیت را تحمل نخواهد کرد.

نگاهی به اظهارنظر حسن روحانی درباره گورخواب ها؛ چرا روحانی آن را به ۹ دی وصل کرد

اظهارنظر کوتاه آقای روحانی بلافاصله با موضوع راهپیمایی حکومتی ۹ دی ۱۳۸۸ در حمایت از رهبر جمهوری اسلامی ایران پیوند خورده که این مساله با برخی اعتراض‌ها در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

گزارشی که جنجالی شد

روز سه شنبه ۷ دی ماه روزنامه شهروند در گزارشی از زندگی ۵۰ زن و مرد و کودک در گورستان نصیرآباد باغستان در حومه شهریار خبر داده بود.

این گورخواب‌ها که معتاد هستند برای فرار از سرمای هوا به خوابیدن در قبرها روی آورده‌اند و از افرادی که برای خاکسپاری به گورستان می‌آیند گدایی می‌کنند.

گزارش روزنامه شهروند با واکنش گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد و اصغر فرهادی سینماگر برجسته بین‌المللی با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران آن را مایه شرمساری خود و همه مسئولین دانست.

روزنامه شهروند امروز هم خبر داده که مسئولین چاره کار را در بازداشت و پراکنده کردن گورخواب‌ها دیده‌اند. به نوشته این روزنامه شب بعد از انتشار گزارش، تنها یک گورخواب حضور داشته که گفته است: «صبح یک عده آمدند و با مشت و لگد ما را متفرق کردند، از شهرداری و کلانتری بودند.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG