لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

حسن روحانی: تبعیض قومیتی را محکوم می‌کنم


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران - آرشیو
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران - آرشیو

رئیس جمهوری ایران، که به استان آذربایجان غربی سفر کرده است، تاکید کرد همه مردم مسلمان از نظر حقوق شهروندی همانند هم و مساوی هستند و نباید تبعیضی میان مذاهب و اقوام قائل شد.

حسن روحانی، روز سه شنبه ۱۱ خرداد ماه در مهاباد، ضمن محکوم کردن تبعیض قومیتی و مذهبی در ایران، از دستور تأسیس مرکزی برای آموزش زبان کردی در منطقه خبر داد و گفت: "برای اجرای اصل پانزدهم قانون اساسی در وزارت آموزش و پرورش بررسی‌های لازم انجام شده است."

طبق اصل پانزدهم قانون اساسی ایران، استفاده‏ از زبان های‏ محلی‏ و قومی‏ در مطبوعات‏ و رسانه‏ های‏ گروهی‏ و تدریس‏ ادبیات‏ آنها در مدارس‏، در کنار زبان‏ فارسی‏ آزاد است.

آقای روحانی همچنین با تاکید بر معیار شایستگی در استخدام افراد گفت که مساله قومیت نباید کوچکترین اثری در این روند داشته باشد.

تدریس زبان‌های مادری در مدارس و دانشگاه‌ها یکی از وعده‌های حسن روحانی در ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سه سال پیش بود.

او در خرداد ۱۳۹۲ در بیانیه‌ای ۱۰ وعده را مطرح کرد که "تدریس زبان مادری ایرانیان بطور رسمی در سطوح مدارس و دانشگاه‌ها دراجرای کامل اصل ۱۵ قانون اساسی" از آن جمله بود. در بندهای دیگر نیز از "رفع تبعیضات ناروا" و "تغییر نگاه امنیتی" به اقوام و مذاهب سخن گفته شده بود.

مائده قادری از همکاران آژانس خبری موکریان به بخش فارسی صدای آمریکا می‌گوید با وجود وعده‌های دولت سهم کردها از مناصب دولتی در منطقه بسیار پایین است.

XS
SM
MD
LG