لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۰

مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان: تدریس زبان کردی از امسال یا سال آینده


از سال تحصیلی آینده کتاب ادبیات فارسی که در دبیرستان‌های کردستان تدریس می‌شود، بخش زبان کردی خواهد داشت.

رشید قربانی، مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان با اعلام این خبر توضیح داده که بخش کردی حدود یک سوم از کتاب ادبیات فارسی پایه اول تا سوم دوره متوسطه را به خود اختصاص خواهد داد و مطالب بخش کردی در حال حاضر «در دست تهیه و تدوین» است. این مقام احتمال داده که بخش کردی ممکن است تا مهر ماه آماده نشود که در این صورت تدریس کردی به سال آینده تحصیلی موکول خواهد شد.

تدریس زبان‌های مادری در مدارس و دانشگاه‌ها یکی از وعده‌های حسن روحانی در ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری بود. او در بیانیه‌ای که خرداد ماه ۱۳۹۲ منتشر شد ۱۰ وعده را مطرح کرده بود که «تدریس زبان مادری ایرانیان بطور رسمی در سطوح مدارس و دانشگاه‌ها دراجرای کامل اصل ۱۵ قانون اساسی» از آن جمله بود. در بندهای دیگر نیز از «رفع تبعیضات ناروا» و «تغییر نگاه امنیتی» به اقوام و مذاهب سخن گفته شده بود.

رییس‌جمهوری اسلامی ایران در سفر به استان کردستان و در یک نشست خبری گفت که دولت او تبعیض میان شیعه و سنی را از میان برده و شهروندان سنی به مقام معاون وزیر و سفیر هم رسیده‌اند. این گفته ها با اعتراض فعالان مدنی و سیاسی کرد مواجه شد و یادآوری کردند که هیچ گاه هیچ شهروندی از اقلیت‌های مذهبی به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران انتخاب نشده است.

اما آقای روحانی مژده دیگری برای مردم کردستان داشت که مورد استقبال قرار گرفت. او از آغاز تدریس زبان و ادبیات کردی در دانشگاه‌های کردستان خبر داد و موعد اجرای آن سال ‌تحصیلی ۹۴-۹۵ اعلام شد. همزمان روزنامه شرق از تحقق «رؤیای تدریس رشته زبان کردی در دانشگاه های ایران توسط دولت تدبیر و امید» خبر داد و گزارش کرد که این رشته با کد ١٠هزارو ۵۲۵، در دفترچه کنکور سراسری ثبت شده و دانشگاه کردستان امسال بیش از ۴۰ دانشجو برای تحصیل در رشته زبان و ادبیات کردی جذب خواهد کرد.

با این حال فردین اخلاقیان، رییس دانشگاه کردستان عنوان کرده که تصویب سرفصل‌های رشته زبان و ادبیات کردی مربوط به سال‌های ۸۱ و ۸۲ و در زمان دولت خاتمی است اما هیچ گاه عملی نشده است. او ابراز امیدواری کرده که برای اولین بار این «آرزوی دیرینه نخبگان و استادان بسیاری که در این سال‌ها زحمات بسیاری کشیده‌اند» محقق شود.

همزمان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج نیز از تدریس زبان کردی در این دانشگاه در سال ۱۳۹۴ خبر داده است: «در حال انجام مقدمات تدریس زبان کردی هستیم و از سال آینده، زبان کردی در قالب دو واحد اختیاری در این دانشگاه تدریس می‌شود.»

وعده راه‌اندازی بخش کردی خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی نیز یکی دیگر از وعده‌های حسن روحانی بود که در سفر کردستان اعلام شد.

XS
SM
MD
LG