لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۲

روحانی: دولت در کارزار مذاکراتی سخت وارد شده است


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز یکشنبه (٣ نوامبر) در جلسه هیات دولت گفته دولت وارد کارزار مذاکراتی دشوار شده است و بدون خواست مردم و حمایت رهبر، تلاش های دولت جمهوری اسلامی ایران نتیجه ای در پی نخواهد داشت.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی روز یکشنبه ضمن حمایت قاطع از اقدامات دولت آقای روحانی از جناح ها و گروه های تندرو و محافظه کار درون حاکمیت ایران خواست تا تلاش های دولت برای برقراری مذاکره را تضعیف نکنند.

آقای روحانی در جلسه هیات دولت گفته است «مذاکرات در عرصه بین المللی کار ساده ای نیست و دولت وارد کارزار مذاکراتی سخت شده و به طور جدی نیازمند حمایت مردم و مقام رهبری است».

بنا به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، حسن روحانی ابراز امیدواری کرده است چنانکه این حمایت ها تا به حال وجود داشته، پس از این نیز ادامه داشته باشند، چون دولت بدون خواست و حمایت مردم و رهبر قادر نخواهد بود این تلاش ها را به مقصد برساند.

در شرایطی که محافظه کاران ایران از عدم انتشار جزئیات بسته پیشنهادی ایران به
نمایندگان شش قدرت جهانی شرکت کننده در مذاکرات ژنو انتقاد کرده اند و برخی از رویکردهای هیات ایرانی به ویژه گفتگوی تلفنی آقای روحانی و آقای اوباما را مورد انتقاد قرار دادند، رهبر جمهوری اسلامی روز یکشنبه ضمن دشوار خواندن ماموریت هیات مذاکره کننده اتمی، تاکید کرد مذاکره به معنای سازشکاری نیست و حتی اگر گفتگوها بی نتیجه بمانند، ملت ایران از این تجربه درس می آموزد.

حسن روحانی در جلسه هیات دولت تاکید کرده است «همه مردم ایران با سلیقه های مختلف در دفاع از حقوق ملی هم نظر هستند و در این راه از مذاکره کنندگانی که برای تامین حقوق ملی ایستادگی می کنند و از دولت برای ادامه این مسیر حمایت و پشتیبانی خواهند کرد».

وی در عین حال تاکید کرده است «فضایی که امروز به وجود آمده، فضایی است که مردم ایران با حضور خود در انتخابات ٢٤ خرداد به وجود آوردند». آقای روحانی ابراز امیدواری کرده است که کشورهای ٥ + ١ و دولت آمریکا و همه قدرت ها و دولت های جهان از فضای به وجود آمده در ایران حسن استفاده را ببرند و در پی سوء استفاده نباشند.

آقای روحانی تاکید کرده است «مردم ایران با هیچ ملتی، از جمله مردم آمریکا دشمنی نداشته و ندارد».

رئیس جمهوری ایران در جلسه روز یکشنبه هیات دولت تاکید کرده است «قدم هایی که تا به حال برداشته شده، درست و صحیح بوده و از سوی ملت ایران و مقام رهبری تایید شده و البته دولت و مذاکره کنندگان باید کاملاً هشیار باشند، در کنار لبخندها در مذاکرات، باید کمرها را محکم ببندیم زیرا در یک کارزار دیپلماتیک قدم گذاشته ایم».

روحانی ابراز امیدواری کرده است مذاکره کنندگان جمهوری اسلامی در مذاکرات جدی باشند.

چند ساعت پس از اظهارات روز یکشنبه آیت الله خامنه ای در مورد تاکید بر ادامه مذاکرات با کشورهای غربی، کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران از محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه انتقاد کرد.

حسین نقوی حسینی، یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری خانه ملت گفته است سوال کننده های عضو این کمیسیون از پاسخ های آقای ظریف قانع نشده اند.

آقای نقوی حسینی گفته است «موضع گیری آقای ظریف در مورد هولوکاست، تماس تلفنی روسای جمهوری ایران و ایالات متحده، تعریف از منافع ملی و احتمال توقف غنی سازی اورانیوم از جمله موضوعاتی بوده است که آقای ظریف باید به آن ها پاسخ می داده است».

بنا به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آقای ظریف در پاسخ به انتقاد نمایندگان عضو این کمیسیون از گفتگو تلفنی روسای جمهوری ایران و آمریکا گفته است «او و آقای روحانی خلاف نظر آیت الله خامنه ای عمل نکرده و نمی کنند».
XS
SM
MD
LG