لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۸

پیام‌های متفاوت از ایران درباره مذاکره با آمریکا؛ روحانی از «درهای باز» می‌گوید، مشاور غیررسمی رهبر از «مخالفت با مذاکره»


در حالی که مشاور ارشد ماکرون به تهران سفر کرده است، پیام های متفاوتی از تهران درباره هرگونه مذاکره احتمالی با ایالات متحده داده می‌شود. مقام‌های دولتی ایران مدعی باز بودن درهای دیپلماسی هستند، اما یک مقام نزدیک به آیت الله خامنه‌ای هرگونه مذاکره را رد می‌کند.

روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه، «امانوئل بُن» مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه در تهران با مقامات وزارت خارجه ایران و حسن روحانی دیدار کرد. به گزارش رسانه‌های ایران، حسن روحانی نامه‌ای کتبی از ماکرون دریافت کرده و در پاسخ گفته «ایران کاملا راه دیپلماسی را باز نگهداشته است...از هر تلاشی در این جهت استقبال می کنیم.»

برخلاف ادعای رئیس جمهوری ایران، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در مقاله‌ای در فیگارو نوشت: «به وعده‌های دولت آمريكا اعتمادی نداشته و هرگونه مذاكره مستقيم را قاطعانه رد می‌کنیم.»

آقای صالحی هرچند یک مقام دولتی منصوب می‌شود اما از جمله مشاوران مورد اعتماد آیت الله خامنه‌ای به حساب می‌آید. او که سابقه حضور در هر دو دولت احمدی نژاد و روحانی را دارد، آنقدر مورد اعتماد رهبر جمهوری اسلامی ایران است که در اواخر سال ۱۳۹۱، طرف ایرانی گفتگوهای مقدماتی با مقام‌های دولت اوباما برای مذاکره درباره پرونده هسته‌ای ایران بود.

از سوی دیگر پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرده که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما جمهوری اسلامی تاکنون هرگونه مذاکره را رد کرده است.

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

همچنین تنش بین آمریکا و ایران در یک ماه اخیر به شدت افزایش یافته است.

بعد از اینکه جمهوری اسلامی در تاریخ ۳۰ خرداد/۲۰ ژوئن یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی در منطقه خلیج فارس سرنگون کرد، رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده شواهد حمله ایران به نفتکش ها در دریای عمان و همچنین حمله به پهپاد آمریکا در حریم بین المللی را به شورای امنیت سازمان ملل در ابتدای تیرماه گزارش کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG