لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

تصادفات جاده‌ای در ایران طی دو روز ۶۰ کشته بر جای گذاشت


تصادف رانندگی - آرشیو
تصادف رانندگی - آرشیو

در آستانه سال نو و آغاز سفرهای نوروزی، پلیس راهور نیروی انتظامی ایران روز جمعه اعلام کرد در حوادث رانندگی دو روز گذشته در جاده‌های ایران ۶۰ نفر کشته شدند. بیشترین میزان تصادف‌ها در استان‌های سیستان و بلوچستان، یزد، بوشهر و کرمانشاه گزارش شده است.

تیمور حسینی، جانشین رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی ایران، همچنین اعلام کرد به دلیل افزایش بار ترافیکی، محور چالوس از جنوب به شمال یک‌طرفه شده و تردد از مرزن‌آباد به تهران ممنوع اعلام شده است

به گفته او، عبور و مرور در جاده‌های کشور از ۲۵ اسفند تا صبح جمعه ۲۷ اسفند نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۲۵ درصد افزایش داشته است. بیشترین میزان افزایش سفرها، ۸۷ درصد در اتوبان تهران قم، ۸۰ درصد در جاده‌های منتهی به شمال ایران، و ۶۴ درصد در آزادراه اصفهان است.

این مقام نیروی انتظامی، عامل ۸۵ درصد از تصادف‌ها در ایران را «خطای انسانی» و «عجله و شتاب در رانندگی» عنوان کرد.

اظهارات جانشین پلیس راهور ناجا در حالی است که پیش از این مقامات راهنمایی و رانندگی گفته‌اند در بسیاری از این حوادث مرگبار،‌ سیستم‌های ایمنی خودروها ناقص هستند یا کارایی لازم را ندارند.

همچنین رضا فاطمی وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران پنجم بهمن با اذعان به وضعیت نامطلوب کیفیت خودروهای داخلی وعده داد که برای اصلاح این ساختار برنامه‌هایی دارد.

در ۲۰ سال گذشته تقریبا نیم میلیون ایرانی بر اثر حوادث رانندگی جان خود را از دست داده‌اند. کارشناسان عوامل موثر در حوادث رانندگی را عوامل انسانی، ناایمن بودن وسائط نقلیه و وضعیت راه می‌دانند.

بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی، سالانه ۱۷ هزار نفر در جاده‌های ایران جان‌شان را از دست می‌دهند، اما رئیس اسبق پلیس راه ایران گفته همین آمار تلفات نیز درست نیست و آن را «با دست بردن در آمار» کم می‌کنند.

XS
SM
MD
LG