لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۹

سعید ملک پور، زندانی به جا مانده در ایران


سعید ملک پور در سفری به ایران به اتهام اداره سایت‌های پورنوگرافی به اعدام و سپس با تخفیف به حبس ابد محکوم شد.
سعید ملک پور در سفری به ایران به اتهام اداره سایت‌های پورنوگرافی به اعدام و سپس با تخفیف به حبس ابد محکوم شد.

اولیویا وارد در مقاله‌ای در روزنامه تورنتو استار می‌نویسد، مریم ملک پور، خواهر سعید ملک پور، به دنبال آزادی مصطفی عزیزی نویسنده و تهیه کننده ایرانی از زندان اوین، به نجات برادرش از حبس ابد در ایران امیدوار شده بود.

مصطفی عزیزی، که چون سعید ملک پور اقامت کانادا را دارد، در سفری به ایران برای ملاقات با پدر بیمارش به اتهام توهین به رهبر و تبلیغ علیه نظام به پنج سال زندان محکوم شده بود. او به تازگی و پس از تحمل یک سال حبس مشمول عفو قرار گرفت و آزاد شد.

مریم ملک پور می‌‌گوید موقعی که دولت لیبرال جاستین ترودو بر سر کار آمد خیلی خوشحال بود، ولی بعد بسیار ناامید شد، زیرا نخست وزیر و وزیر خارجه کانادا علاقه‌ای به تحت فشار گذاشتن دولت روحانی برای آزادی برادرش که پس از هشت سال حبس دچار افسردگی شدید است، نشان نمی‌دهند.

دولت ترودو در نامه‌ای به مریم ملک پور نوشته است، از آن جایی که سعید ملک پور شهروند ایران محسوب می‌شود، دولت کانادا توان محدودی برای مداخله دارد.

سعید ملک پور در سفری به ایران برای دیدار پدر بیمارش در سال ۱۳۸۷ به اتهام اداره سایت‌های پورنوگرافی به اعدام و سپس با تخفیف به حبس ابد محکوم شد.

تورنتو استار به نقل از اروین کاتلر، از نمایندگان لیبرال پارلمان کانادا، می‌نویسد "اکنون که تحریم‌های کانادا علیه ایران لغو شده و دولت کانادا قصد دارد با ایران وارد تعامل دوباره شود، این تعامل دوباره باید آزادی سعید را هم در بر بگیرد."

به گفته این قانون‌گذار کانادایی، پرونده آقای ملک پور در کانون مباحثات پیش روی پارلمان درباره ایران قرار خواهد داشت.

مجلس عوام کانادا در دوره دولت پیشین، قطعنامه‌های هشدارآمیزی را علیه هر گونه اقدام ایران درباره ملک پور به عنوان زندانی عقیدتی صادر کرده بود.

XS
SM
MD
LG