لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۹

در واشنگتن چه می گذرد؟ (بیست و هفتم آوریل)


در واشنگتن چه می گذرد؟ (بیست و هفتم آوریل)
در واشنگتن چه می گذرد؟ (بیست و هفتم آوریل)

سوزان رایس نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل متحد سه شنبه شب – ۶ اردیبهشت – هنگامی که در مورد اعمال خشونت دولت سوریه بر غیر نظامی ها و محکوم کردن آن توسط آمریکا سخن می گفت، در پاسخ به پرسش یکی از رسانه ها در نیویورک در باره نفوذ ایران در اعمال خشونتها در سوریه که از سوی دولت سوریه صورت می گیرد گفت، ما بارها گفته ایم که در این مورد بسیار هشیار و همچنین نگران هستیم. ما مدارکی در دست داریم که نشان می دهد ایران در سرکوب شهروندان سوری توسط دولت سوریه دخالت داشته و از آن حمایت کرده است.

خانم رایس همچنین می گوید شهروندان سوریه خواهان آزادی بیان، گرد هم آئی و تظاهرات آرام هستند. ما شدیداً با نحوه رفتاری که دولت سوریه با مردم خود دارد – از جمله حمایت از تروریسم و گروه های تروریستی - مخالف هستیم.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید پرزیدنت اسد بجای گوش دادن به خواست های مردم خود، خارجی ها را مقصر می داند اما در همان حال کمک های ایران را برای سرکوب مردم سوریه، با اعمال همان روش هائی که از سوی رژیم ایران اعمال شد؛ می پذیرد.

اما در آن چه به موضع آمریکا در پاسداری از حقوق شهروندان لیبی و سوریه و همچنین محکوم کردن دولت های سوریه و لیبی در تجاوز به حقوق شهروندانشان مرتبط است، این موضع بسیار جدی است.

دولت آمریکا کمک های غیر نظامی را تا مبلغ ۲۵ میلیون دلار به گروه های لیبیائی از جمله« شورای ملی انتقالی لیبی» مجاز دانست.

پرزیدنت اوباما طی یک دستور ویژه در این باره گفت این اقدام در جهت حمایت از غیر نظامی ها و همچنین حفاظت از مناطق پر جمعیتی در لیبی است که مورد تهدید حملات ( دولت قذافی) قرار دارند.

پرزیدنت اوباما با استفاده از اختیارات قانونی خود می گوید این کمک با توجه به اضطراری بودن این مسئله که برای منافع ملی ما حیاتی است؛ انجام می گیرد.

پرزیدنت اوباما همچنین می گوید پرداخت این کمک مالی از هر یک از سازمان های دولتی برای حمایت از متحدان کلیدی ما از جمله « شورای ملی انتقالی » مجاز شمرده می شود.

کاخ سفید در اطلاعیه ای می گوید پرزیدنت اوباما در جلسه ای با محمد بن آل نهیان، ولیعهد امارات متحده عربی، در کاخ سفید گفت ۲ رهبر گفتگوهای سازنده ای در مسائل مختلف و در مورد منافع استراتژیکی خود در منطقه با یکدیگر داشته اند.

در این ملاقات، ولیعهد ابوظبی و قائم مقام فرمانده عالی امارات متحده عربی نیز حضور داشتند.

در حال حاضر با توجه به ادامه نا آرامی ها در لیبی و ادامه حمله های نظامی از سوی گروه ائتلاف، نقش برخی از کشورهای عرب بیشتر در این ماجرا شکل می گیرد.

... و سر انجام آن که بامداد امروز– ۷ اردیبهشت – در وزارت امور خارجه آمریکا، خوزه فرناندز مدیر کل این وزارت خانه در امور اقتصادی، انرژی و تجارت جلسه بحث و مشاوره ای را با جفری اسکات یکی از کارشناسان ارشد « انستیتوی پترسون در امور اقتصاد بین المللی» در باره تجارت آزاد بین آمریکا و کره جنوبی بر عهده داشت.

این گفتگو در سری گفتگوهائی است که در جهت ارائه دیدگاه ها مطرح می شود و رهبرانی از جامعه بین المللی سیاست خارجی درگیر مسائل آن هستند.

مسائلی از افغانستان گرفته تا هند تا استراتژی جدید کاهش تسلیحات اتمی دو کشور آمریکا و روسیه.

XS
SM
MD
LG