لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۵

اف‌ای‌تی‌اف: جمهوری اسلامی ایران در «فهرست سیاه» باقی می‌ماند


باقی ماندن جمهوری اسلامی ایران در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف)
باقی ماندن جمهوری اسلامی ایران در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف)

گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) روز جمعه از باقی ماندن جمهوری اسلامی ایران، کره شمالی، و میانمار در فهرست سیاه خود خبر داد.

این سازمان مستقر در پاریس با اشاره به خودداری حکومت ایران از تصویب کنوانسیون سازمان ملل متحد علیه جرائم سازمان‌یافته فراملی (کنوانسیون پالرمو) و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم منطبق با استانداردهای خود، تعلیق اقدامات متقابل خود را به طور کامل لغو کرد و از کشورهای جهان خواست که اقدامات متقابل موثر علیه جمهوری اسلامی انجام دهند.

طبق بیانیه اف‌ای‌تی‌اف، جمهوری اسلامی تا زمان تکمیل برنامه اقدام در فهرست سیاه این سازمان ناظر بر اقدامات کشورها و حوزه‌های قضایی به منظور مقابله با پولشوئی و تامین مالی تروریسم باقی خواهد ماند.

اف‌ای‌تی‌اف در بیانیه خود افزوده است چنان چه جمهوری اسلامی اقدام به تصویب دو کنوانسیون مزبور کند، این سازمان نیز درباره گام‌های بعدی از جمله تعلیق اقدامات متقابل تصمیم‌گیری خواهد کرد.

فهرست کشورهای پرخطر اف‌ای‌تی‌اف یا همان فهرست سیاه، در حال حاضر متشکل از سه حکومت جمهوری اسلامی ایران، کره شمالی، و میانمار است که نواقص و کمبودهای راهبری عمده در زمینه مقابله با پولشویی، تامین مالی تروریسم، و تامین مالی اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی دارند.

  • حذف ترکیه و جامائیکا از فهرست خاکستری

در جدیدترین بروزرسانی اف‌ای‌تی‌اف، دو کشور ترکیه و جامائیکا در پی تلاش برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم، از فهرست خاکستری این سازمان حذف شدند.

در مقابل، دو کشور ونزوئلا و موناکو به فهرست خاکستری اف‌ای‌تی‌اف افزوده شدند.

کشورهای طبقه‌بندی‌شده در فهرست خاکستری که هم‌اکنون تعداد آنها به عدد ٢١ رسیده است، متعهد هستند به نواقص راهبردی خود در زمینه پولشویی و تامین مالی تروریسم رسیدگی کنند. این کشورها در معرض نظارت افزایش‌یافته اف‌ای‌تی‌اف قرار دارند.

XS
SM
MD
LG