لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

اعتراض مقامات جمهوری اسلامی به «نقض حقوق بشر» در فرانسه؛ سرکوب نکنید


امیرعبداللهیان / بهادری جهرمی / محمد حسینی معاون پارلمانی
امیرعبداللهیان / بهادری جهرمی / محمد حسینی معاون پارلمانی

مقابله پلیس و نیروهای انتظامی فرانسه با «معترضان به افزایش سن بازنشستگی» که با پرتاب سنگ با پلیس درگیر شده‌اند، با واکنش مقامات جمهوری اسلامی همراه شده است، مسئولانی که همواره سرکوب معترضان در ایران را امری داخلی تلقی و « بیگانگان» را از دخالت منع می‌کنند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با اشاره به آشوب‌های فرانسه در توییتر نوشت:‌ «سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز مردم فرانسه را قویا محکوم می‌کنیم، دولت فرانسه را به رعایت حقوق بشر و اجتناب از توسل به زور علیه مردم کشورش که به‌صورت مسالمت‌آمیز مطالبات خود را پیگیری می‌کنند فرا می‌خوانیم.»

سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی هم گفته فرانسه باید پاسخگوی عملکردش در قبال شهروندان خود باشد. بهادری جهرمی افزود:«دولت مکرون مسئول مستقیم نقض گسترده حقوق بشر و برخورد خشن با معترضانی است که خواهان حقوق شهروندی‌شان هستند، تشکیل کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی برای رسیدگی به نقض حقوق صدها هزار معترض فرانسوی ضروری است.»

محمد حسینی معاون پارلمانی ابراهیم رئیسی که در دوره محمود احمدی‌نژاد هم وزیر ارشاد اسلامی بوده در توییتی با انتشار ویدیویی از پلیس فرانسه که «ماسک و کلاه یک معترض را از سر و صورتش برمی‌دارد»، با تمسخر نوشت:« نوازش معترضان توسط پلیس فرانسه.»

این مقامات که همزمان با اعتراضات سراسری مردم در ایران، معترضان را «معاند» و «عنصر دشمن» می‌خواندند و تیراندازی و کشتار معترضان در ایران را تکذیب می‌کردند، مقامات کشورهای غربی را سکوت به درباره این جنایتها فراخوانده و آنها را به «دخالت در امور داخلی ایران» متهم می‌کردند.

شماری از مردم در شهرهای مختلف فرانسه از دو ماه قبل در اعتراض به «دو سال افزایش سن بازنشستگی» در خیابانها تظاهرات و تخریب می‌کنند حالا مقامات جمهوری اسلامی از دولت فرانسه می‌خواهند تا معترضان را سرکوب نکند.

به گزارش خبرگزاریهای فرانسه در این تظاهرات برخی از معترضان با پرتاب سنگ با پلیس درگیر شدند و اماکن عمومی و پاسگاه‌های پلیس را آتش زدند در مقابل پلیس ضد شورش در مواردی به گاز اشک آور و ماشین آب‌پاش متوسل شده است.

منابع خبری می‌گویند در اعتراضات خشونت‌بار دو ماه گذشته در فرانسه هیچ معترضی کشته یا زخمی نشده است.

منابع حقوق بشری اما اعلام کردند در اعتراضات مسالمت‌آمیز ایران در پاییز گذشته حدود ۵۰۰ نفر کشته و شمار زیادی زخمی شدند و تعدادی از معترضان هم بر اثر شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای بینایی خود را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG