لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۸

پرزیدنت اوباما: رای شورای امنیت پیامی روشن به ایران است


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید رای شورای امنیت سازمان ملل متحد به قطعنامه تحریم های جدید علیه ایران، علامت روشنی است که ایران باید مسیر خود را در این مساله تغییر دهد.

آقای اوباما روز چهارشنبه گفت این رای، پاسخی به کوتاهی تهران در انجام تعهدات و مسئولیت هایش نسبت به پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی و آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

رییس جمهوری آمریکا گفت قطعنامه سخت ترین تحریم هایی را که ایران تا کنون با آنها روبرو بوده است برقرار خواهد کرد، اما مواد آن در را بروی دیپلماسی نمی بندد. آقای اوباما افزود اگر تهران به تضعیف «ان پی تی» ادامه دهد، خود را بیشتر منزوی، و کمتر کامیاب و امن خواهد یافت.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه در بوگوتا گفت او «رابرت آینهورن» دیپلمات ارشد برای سرپرستی تلاش های دولت آمریکا برای شتاب بخشیدن به اجرای قطعنامه منصوب خواهد کرد.

پیشتر، سوزان رایس سفیر آمریکا، در سازمان ملل متحد گفت ایران دلایل بیشتری برای افزایش بدگمانی به آن که سعی دارد اسلحه اتمی تولید کند، به جهان داده است.

کنگره آمریکا در راستای خطوط حزبی به قطعنامه واکنش نشان داد. دموکرات ها رای را یک پیروزی دیپلماتیک برای پرزیدنت اوباما نامیدند، در حالی که جمهوری خواهان گفتند قطعنامه ضعیف و غیرقابل اجرا است.

XS
SM
MD
LG