لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۶

ده ها هزار نفر در تهران در «روز قدس» تظاهرات کردند


ده ها هزار نفر در تهران روز جمعه علیه آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی شعار سر دادند.

حسن روحانی که از روسیه به تهران بازگشته است، در این راه پیمایی شرکت کرد اما در جمع تظاهرات کنندگان سخنرانی نکرد. بازگشت آقای روحانی به تهران پیش از پایان نشست شانگهای، گمانه زنی هایی را برانگیخت که در واکنش به آن، سخنگوی کرملین گفت بازگشت حسن روحانی و هیئت همراهش به تهران طبق برنامه ریزی پیشین رئیس جمهوری ایران انجام شده است.

همزمان با برگزاری راهپیمایی «روز قدس» در شهرهای ایران، مقام های تهران، آمریکا و کشورهای غربی را به تغییر موضع و آنچه زیاده خواهی نامیده اند، متهم کرده اند.

از روز پنجشنبه که وزرای خارجه آمریکا و ایران از عدم به نتیجه رسیدن مذاکرات در آن روز خبر دادند، هیچکدام از طرفین به جزییات مورد اختلاف اشاره ای ندارند.

روز جمعه و همزمان با مذاکره دیپلمات های ایران و آمریکا، پرچم ایالات متحده و برخی دیگر کشورها در تهران آتش زده شد.

خیلی از مقام های عالی جمهوری اسلامی ایران در حاشیه راهپیمایی روز قدس در تهران درباره توافق هسته ای احتمالی اظهارنظر کردند و به نظر می آید چندان خوش بین نیستند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران گفت آمریکا و غربی‌ها در لحظات آخر ژست می‌گیرند.

اما ابراز نگرانی علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران جدی تر است. او گفته خوشبین نبودن رهبری به مذاکرات در حال نمایان شدن است.

اظهارات این نماینده آیت الله خامنه ای در شورای عالی امنیت ملی با اظهارات ائمه جمعه همراه بود. احمد خاتمی در تهران گفت « زیاده‌خواهی‌های آمریکامانع توافق است» و امامان جمعه بطور هماهنگ می گویند طرف آمریکایی در مذاکرات «دبه» کرده است. ​

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در عراق نیز هزاران نفر در بغداد از جمله چند صد نفر در لباس های نظامی در میدان فلسطین بغداد راه پیمایی روز قدس را برگزار کردند. به گزارش این خبرگزاری، عمده آنها متعلق به گروه های مورد حمایت ایران بودند.

XS
SM
MD
LG