لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۰

ابراهیم رئیسی باز هم بر ساخت یک میلیون مسکن در سال تاکید کرد


قیمت بالای مسکن در ایران
قیمت بالای مسکن در ایران

رئیس دولت سیزدهم گفت:«مصمم به تحقق برنامه ساخت یک میلیون مسکن در سال برای تأمین نیاز کشور است.»

به گزارش ایسنا، رئیسی روز پنجشنبه در دیدار با مدیران بنیاد مسکن با اشاره به نیاز سالانه کشور به یک میلیون مسکن و ضرورت جبران عقب‌ماندگی‌های گذشته در این زمینه بر سرعت در ساخت مسکن و تحویل به هنگام به متقاضیان تاکید کرد و گفت:«البته نباید مسئله سرعت در کار، سبب شود که دقت و کیفیت در ساخت مسکن نادیده گرفته شود. وظیفه شما ساخت مسکن ایمن، مطمئن و مستحکم است و هر گونه کم‌توجهی به این اصل زیان‌های سنگینی در پی خواهد داشت.»

این اظهارات در حالی بیان می شود که جدیدترین گزارش بانک مرکزی جمهوری اسلامی از «تحولات بازار مسکن» اسفندماه سال ۱۴۰۰ شهر تهران، از افزایش ۶.۲ درصدی بهای مسکن نسبت به بهمن‌ماه حکایت دارد. این گزارش همچنین می‌گوید که متوسط قیمت خرید و فروش «یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی» معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در حدود ۳۵ میلیون تومان بوده است.

«گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در اسفند ماه سال ۱۴۰۰» برگرفته از «آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور» است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی ایران تهیه و منتشر می‌شود.

در بخشی از این گزارش بانک مرکزی جمهوری اسلامی آمده است که میزان رشد قیمت اسفندماه ۱۴۰۰ « نسبت به ماه مشابه سال قبل، معادل ۱۶ درصد افزایش داشته» است.
ابراهیم رئیسی و چهره‌های نزدیک به وی، بارها هنگام تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری خردادماه ۱۴۰۰ وعده ساخت «سالی یک میلیون مسکن» و در نهایت «ساخت ۴میلیون مسکن جدید» در پایان این دولت را داده‌اند؛ طرحی که با عنوان «نهضت ملی مسکن» معرفی شده‌است.

رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی دولت سیزدهم جمهوری اسلامی بیست و چهارم شهریورماه ۱۴۰۰ از انتخاب «روش‌های تأمین مالی غیر تورم‌زا» برای احداث «یک میلیون واحد مسکونی در سال خبر» داده بود، طرحی کلان و به برآورد برخی کارشناسان، غیر ممکن.

XS
SM
MD
LG