لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

گزارش تایمز اسرائیل: آیا «قشم ایر» سلاح و کمک از تهران برای حزب الله به بیروت می‌برد؟


روزنامه تایمز اسرائیل در گزارشی نوشت: مقام های اسرائیلی و غربی ظن دارند خطوط هوایی غیرنظامی که زمانی از سوریه به عنوان کانال استفاده می کرد، تجهیزات پیشرفته نظامی برای استفاده علیه اسرائیل به لبنان می برد.

ساعاتی پیش از حملات هوایی ادعایی اسرائیل به اهداف نیروهای طرفدار ایران در سوریه، یک هواپیمای باربری ایران که ظاهرا حامل تسلیحات پیشرفته برای گروه تروریستی حزب الله بوده و مستقیم از تهران به بیروت پرواز می کرد، بامداد پنج شنبه ردیابی شده بود.

مقام های امنیتی اسرائیلی و آمریکا مدت ها ادعا کرده اند که ایران در ارسال تسلیحات پیشرفته برای حزب الله از خطوط هوایی غیرنظامی استفاده می کند؛ از جمله پروازی که روز پنج شنبه به لبنان رفت: «فارس قشم ایر».

این پروازهای باری معمولا به جای ورود مستقیم به لبنان که مقر حزب الله است، بارشان را در سوریه خالی یا در مسیر به بیروت در آن جا توقف می کنند.

بر مبنای اطلاعات پروازهای بین المللی که در دسترس عموم قرار دارد، پرواز شماره «QFZ-9964» هواپیمایی «فارس قشم ایر» دقایقی پس از ساعت ۸ صبح تهران را ترک، از حریم هوایی عراق عبور و به سمت شمال غربی سوریه حرکت کرد تا طی حدود ۲ ساعت در «فرودگاه بین المللی رفیق حریری» به زمین بنشیند.

بعدتر، این بویینگ ۷۴۷ پیش از بازگشت به تهران راهی دوحه در قطر شد.

ارتش اسرائیل پنج شنبه شب اشاره کرد که آن هواپیما حامل تسلیحات به بیروت بوده است.

سخنگوی عرب زبان نیروهای اسرائیل در توئیتی به پیوست یک تصویر سیاه و سفید ماهواره ای از «فرودگاه بین المللی رفیق حریری» نوشت که لبنان باید اجازه ورود هواپیماهای ایران به آن کشور برای حمل مواد جنگی را متوقف کند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG