لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

هنوز آمار دقیقی از بازداشت‌شدگان اعتراضات دست نیست؛ از آمار دوهزار بازداشتی در استان تهران تا ۳۰۰ بازداشتی در تهران


تصاویر مربوط به اعتراضات به گرانی بنزین در شهرهای مختلف ایران - کرمان
تصاویر مربوط به اعتراضات به گرانی بنزین در شهرهای مختلف ایران - کرمان

در حالی که هنوز آمار دقیقی از بازداشت شدگان اعتراضات در شهرهای مختلف ایران از سوی مقامات اعلام نشده است، استاندار تهران آمار اولیه بازداشت شدگان در استان تهران را بیش از ۲هزار نفر اعلام کرد.

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه اعلام کرد که در جریان اعتراضات اخیر براساس آمار اولیه دو هزار و ۲۱ نفر در استان تهران بازداشت شدند.

بنا به ادعای استاندار تهران، افرادی که « برای نخسیتن بار» وارد اعتراضات شده بودند، آزاد شدند. این مقام مسئول تعداد بازداشت شدگان را به شکل تفکیک شده در شهرهای مختلف اعلام نکرده است.

از سوی دیگر غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه اعلام کرد که در تهران تعداد بازداشتی‌ها ۳۰۰ نفر است.

اسماعیلی در حالی مدعی شده «عدد بازداشتی‌ها» به «حداقل» رسیده است ، که همچنان گزارش‌ها از ادامه بازداشت‌های گسترده در شهرهای مختلف ایران ادامه دارد.

بنابر اعلام حسین رحیمی رئیس پلیس تهران در روز سه‌شنبه، ۵۱ نفر به اتهام آنچه «عاملان اصلی» اعتراضات نام برده‌ شده، بازداشت شده‌اند.

حیدر عباس زاده، فرمانده انتظامی خوزستان هم از بازداشت فردی در اعتراضات اندیشمک خبر داده است.

همچنین در روزهای گذشته مقامات امنیتی اقدام به بازداشت تعدادی از دانشجویان کردند اما هنوز مشخص نیست چه تعدادی از این دانشجویان در بازداشت هستند. یکی از مقامات دانشگاه آزاد نیز درباره تعداد دانشجویان بازداشتی این دانشگاه اعلام بی اطلاعی کرده است.

پیشتر سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تعداد بازداشت شدگان را ۷ هزار نفر اعلام کرده است.

از سوی دیگر در روزهای اخیر برخی از گزارش ها حاکی از ازدحام بازداشت شدگان در زندان‌ها و نبود امکانات است. حسن خلیل آبادی، رئیس شورای اسلامی شهرستان ری، روز دوشنبه ۴ آذر ماه گفت که زندان فشافویه «امکانات لازم» را ندارد و استقرار «این تعداد بازداشتی در این مکان سخت است.»

دیدبان حقوق بشر در بیانیه‌ای اعلام کرد مقامات ایران سرکوب گسترده معترضان را مخفی نگه داشته و از اعلام آمار دقیق کشته‌‌شدگان خودداری می‌کنند.

سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود از سرکوب اعتراضات مردمی آبان ماه اعلام کرد که بنا بر گزارش‌های معتبری که توسط این سازمان دریافت شده حداقل ۲۰۸ نفر در این اعتراضات کشته شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG