لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۹

اعتراض‌های ایران؛ بازداشت تعداد نامعلومی از دانش‌آموزان معترض


اعتراضات دانش‌آموزی در ایران، مهر ۱۴۰۱
اعتراضات دانش‌آموزی در ایران، مهر ۱۴۰۱

در پی انتشار گزارش‌هایی از بازداشت شماری از دانش‌آموزان معترض توسط ماموران حکومتی، سرانجام یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش این موضوع را تایید کرد اما حاضر نشد در این‌باره آمار یا جزئیاتی بیان کند.

از آغاز دور جدید اعتراض‌های سراسری در ایران که یکی از گسترده‌ترین و پرتداوم‌ترین اعتراض‌ها طی چهار دهه گذشته بوده است، ۲۶ روز می‌گذرد.

یکی از ویژگی‌های این دور از اعتراض‌ها حضور پررنگ جوانان و نوجوانانی است که در خط مقدم اعتراض‌ها، رو در روی ماموران حکومت ایستاده‌اند، مطالبات خود را فریاد می‌زنند، و «مرگ بر دیکتاتور» ترجیع‌بند همه شعارهای‌شان است.

این اعتراض‌ها از یکی دو هفته‌ پیش به مدارس نیز کشیده شده و تصاویر بسیاری منتشر شده است از کلاس‌های درس و مقنعه‌های رقصان در هوا، موهای رها روی شانه‌ها، انگشتانی که به علامت پیروزی بالای سر به نمایش درآمده، و نگاه امیدوار دختران نوجوانی که به تخته کلاس درس دوخته‌ شده است؛ تخته‌های سبز یا سفیدی که روی آنها شعار «زن، زندگی، آزادی» به چشم می‌خورد.


در این میان پسران دانش‌آموز نیز به اعتراض‌ها پیوسته‌اند، در حمایت از زنان و دختران روسری آتش می‌زنند، و از معلمان خود می‌خواهند که اعتصاب کنند و به آنها ملحق شوند.

اعتراض دانش‌آموزان نیز از چشم حکومت دور نمانده و طی روزهای گذشته شماری از این دانش‌آموزان را بازداشت کرده است؛ دانش‌آموزانی که کمتر از ۱۸ سال دارند و بر اساس قوانین بین‌المللی کودک محسوب می‌شوند.

یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش ایران، روز چهارشنبه ۲۰ مهرماه در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق خبر بازداشت شماری از دانش‌آموزان معترض را تایید کرد و این اقدام را در راستای جلوگیری از تبدیل این دانش‌آموزان به «شخصیت‌های ضداجتماعی» دانست.

وی در ادامه افزود: «این دانش‌آموزان برای بحث اصلاح و تربیت در مراکز روان‌شناسی هستند و دوستان کارشان را انجام می دهند تا بعد از اصلاح به محیط مدرسه برگردند.»

یوسف نوری در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه شرق حاضر نشد آمار یا جزئیات بیشتری در این‌باره ارائه کند.

حقوقدانان و فعالان حقوق کودک می‌گویند این اقداماتِ جمهوری اسلامی بر خلاف قوانین ایران است و مفاد کنوانسیون جهانی حقوق کودک را نیز نقض می‌کند.

همزمان سازمان حقوق بشر ایران روز چهارشنبه ۲۰ مهرماه در گزارشی از «برخوردهای خشونت‌آمیز» ماموران حکومتی با دانش‌آموزان و بازداشت آنان به شدت انتقاد کرد و نوشت که اعتراض حق کودکان و نوجوانان است.

این نهاد مستقر در نروژ از سازمان ملل متحد خواسته است که به این موضوع واکنش نشان دهد و با فشار بر جمهوری اسلامی از حقوق کودکان در ایران دفاع کند.

تصاویر و گزارش‌های منتشرشده از ایران نشان می‌دهد ماموران امنیتی حتی به داخل مدارس می‌روند تا مانع اعتراض دانش‌آموزان شوند و لباس‌شخصی‌ها نیز از برخورد فیزیکی با دختران دانش‌آموز و هل‌دادن آنان در کوچه و خیابان، هیچ اِبایی ندارند.


با این حال کوچه و خیابان‌های ایران این روزها صحنه اعتراض جوانان و نوجوانانی است که حکومت در تلاش بود «سلام فرمانده» را به آنان بیاموزد و شاید فکر نمی‌کرد که در آینده‌ای نزدیک همان دانش‌آموزان رو در روی جمهوری اسلامی بایستند و بگویند که آن «فرمانده» را نمی‌خواهند.


علاوه بر بازداشت شماری از دانش‌آموزان معترض که تعداد آنان اعلام نشده است، نام شماری از کودکان و نوجوانان در فهرست کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر ایران به چشم می‌خورد.

سازمان حقوق بشر ایران در جدیدترین گزارش خود که روز چهارشنبه ۲۰ مهر منتشر شد، تعداد کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر را ۲۰۱ نفر اعلام کرد و نوشت که ۲۳ نفر از این افراد کودک بوده‌اند.

سارینا، نیکا، زکریا، جابر، امین، سامر، متین و امید برخی از این کودکان و نوجوانان‌اند که همگی بین ۱۲ تا ۱۷ سال داشتند.

XS
SM
MD
LG