لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

خودکشی دانشجوی معترض با شعار «مرگ بر خامنه‌ای»؛ ادعای مسئولان: «پشیمان» است


دانشگاه آزاد مشهد، راهرو آغشته به خون دانشجویی که اقدام به خودکشی اعتراضی کرد
دانشگاه آزاد مشهد، راهرو آغشته به خون دانشجویی که اقدام به خودکشی اعتراضی کرد

یک دانشجوی معترض در دانشگاه آزاد مشهد پس از درگرفتن بحث درباره اعتراضات سراسری و اعدام معترضان با یکی از استادان مدافع جمهوری اسلامی، اقدام به خودکشی کرد.

گزارش‌های دانشجویان حاکی از آن است که روز چهارشنبه ۲۳ آذر، یک دانشجو در دانشگاه آزاد مشهد، مرکز استان خراسان رضوی، پس از بحث سیاسی با استاد از کلاس بیرون رفت و پس از حمله نیروهای حکومتی، شیشه اعلانات را شکست و اقدام به خودکشی کرد.

گزارش‌های دانشجویی حاکی از این است که مقامات دانشگاه سعی کرده‌اند اقدام به خودکشی این دانشجو را در نتیجه «شکست عشقی» اعلام کنند، اما ویدئوهای انتشار یافته در شبکه‌های مجازی نشان می‌دهد که این دانشجوی معترض در راهرو دانشگاه شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» می‌دهد.

همچنین گزارش شده که او شعار «مرگ بر اعدام» نیز داده است.

بنا بر گزارش‌ها، همکلاسی‌های این دانشجو که گفته می‌شود «محمد فرزانه» نام دارد، او را به بیمارستان «امام رضا» برده‌اند و اکنون پس از عمل جراحی، حالش خوب است.

همچنین گزارش شده که نیروهای اطلاعاتی در بیمارستان «به سراغش رفته‌اند.»

به گزارش وب‌سایت شهرآرانیوز، یکی از مقامات دانشگاه آزاد نیز گفت که «خطر رفع شده» و ادعا کرد که دانشجوی مصدوم «ابراز پشیمانی» کرده است.

بنا بر گزارش‌های دانشجویی، استادی که هویت او «خدیجه نژاد شاهرخ‌آبادی» استادیار «ژنتیک مولکولی» ذکر شده، «با توهین و تکه‌های سیاسی» سعی داشته دانشجویان را «تحریک کند.» همچنین «حراست و بسیج» با سرکشی به کلاس از دانشجوی مذکور به قصد «پرونده‌سازی» فیلم گرفته‌اند. این گزارش‌ها مدعی هستند که اقدامات ذکر شده موجب خروج دانشجوی معترض از کلاس و اقدام او به خودکشی شده است.

اما شهرآرانیوز ادعا کرده که «پس از تذکرهای متعدد استاد مبنی بر عدم بحث سیاسی و شرکت در مباحث درسی، از کلاس خارج شده و اقدام به سر دادن شعارهایی می‌نماید.»

از ۲۶ شهریور تاکنون، اعتراضات دانشجویی در بیش از ۱۴۴ دانشگاه ایران جریان داشته و دست‌کم ۶۳۶ دانشجو بازداشت شده‌اند که شماری از آنان به زندان و شلاق محکوم شده‌اند و برخی نیز از ورود به دانشگاه و خوابگاه‌های دانشجویی محروم شده‌اند.

XS
SM
MD
LG