لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۵

شمار جان‌باختگان اعتراضات به ۴۹۵ نفر رسید


شمار جان‌باختگان اعتراضات به ۴۹۵ نفر رسید
شمار جان‌باختگان اعتراضات به ۴۹۵ نفر رسید

تعداد جان‌باختگان اعتراضات جاری در ایران در انتهای روز ۲۴ آذر به ۴۹۵ تن رسید.

خبرگزاری هرانا ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور همزمان با شروع اعتراضات در ایران تا پایان ۲۴ آذر ۶۸ کودک و نوجوان زیر ۱۸ سال نیز جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش هرانا در این زمان ۱۸۴۲۶ معترض هم دستگیر شده‌اند که هویت ۳۸۸۲ نفر از آنها مشخص شده، اما بقیه بازداشتی‌ها مجهول‌الهویه هستند. همچنین در این مدت مردم ۱۶۱ شهر تجمعات اعتراضی کوچک و بزرگ برپا کرده‌اند و دانشجویان در ۱۴۴ دانشگاه کشور هم به نوعی اعتراض خود را به نمایش گذاشته‌اند که ۶۳۷ نفر از این دانشجویان روانه بازداشتگاهها و زندان‌ها شده‌اند.

خبرگزاری هرانا همچنین از دستگیری شهلا جهان‌بین، همسر عباس واحدیان شاهرودی توسط نیروهای امنیتی خبر داد.

بر اساس اعلام هرانا خانم جهان‌بین چهارشنبه شب ۲۳ آذر ماه، بعد از ملاقات با همسرش در مشهد و به هنگام ورود به فرودگاه مهرآباد تهران بازداشت شده است.

علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری نیز می‌گوید «ویدار ربانی»، روزنامه‌نگار دربند که از زندان اوین به زندان زنان قرچک منتقل شده، مورد بدرفتاری و ضرب و شتم ماموران قرار گرفته است. ویدا ربانی یکی از ده‌ها روزنامه‌نگاری است که هم‌زمان با اعتراضات گسترده در ایران بازداشت شده‌ است. خانم ربانی که در سال‌های گذشته بارها بازداشت شده، تیر ماه امسال به پنج سال حبس محکوم شده بود.

دادگاه ویدا ربانی، زهرا و زهره توحیدی که از اوایل اعتراضات اخیر در بازداشت به‌سر می‌برند، شنبه ۲۶ آذر برگزار خواهد شد.

همچنین دادگاه علیرضا خوشبخت، حمیدرضا امیری و روح الله نخعی نیز روز دوشنبه، ۲۸ آذر برگزار خواهد شد.

وکلای این شش فعال سیاسی و روزنامه‌نگار، از روند رسیدگی به پرونده‌ی آنها پیش‌بینی مثبتی ندارند.

در خبری دیگر حساب توییتری «یک وکیل»، با روزشمار بازداشت وکلای دادگستری، نام ۳۷ تن را که تاکنون در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شده‌اند، ثبت کرد که تازه‌ترین آن محمدعلی کامفیروزی است.

محمدعلی کامفیروزی، وکیل دادگستری است که روز پنج‌شنبه ۲۴ آذر بازداشت شده است. او وکیل مدافع شمار قابل توجهی از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ایران از جمله نیلوفر حامدی و الهه محمدی است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG