لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۸

اعتراضات لردگان | استاندار عذرخواهی کرد؛ هنوز تعداد مبتلاشدگان به ایدز مشخص نیست


در چند روز گذشته مردم خواستار پاسخ مسئولان شده بودند اما در نهایت تجمع آنها با خشونت روبرو شد.
در چند روز گذشته مردم خواستار پاسخ مسئولان شده بودند اما در نهایت تجمع آنها با خشونت روبرو شد.

یک روز بعد از حمله به مردم معترض به ابتلای عده ای از اهالی روستای چنارمحمودی شهرستان لردگان، استاندار چهارمحال و بختیاری بدون اشاره به تعداد دقیق مبتلاشدگان، موضوع را تلویحا یک سوءتفاهم خوانده است.

به گزارش برخی رسانه‌های ایران، اقبال عباسی، استاندار چهارمحال و بختیاری، روز یکشنبه با حضور در روستای چنار محمودی گفت که «اگر خدای نکرده سوءتفاهمی پیش آمده عذرخواهی می‌کنیم.» وی با اعلام این که آزمایش مورد نیاز برای حدود هزار و ۴۰۰ نفر از اهالی روستا انجام شده است، بدون این که رقم دقیق مبتلایان و دلیل ابتلای آنها را بگوید، مدعی شد که حدود ۹۵ درصد مردم سالم هستند.

این در حالی است که آمارهای متفاوتی از تعداد افرادی که به ایدز مبتلا شده‌اند ارائه شده است. برای نمونه یکی از نمایندگان عضو کمیسیون بهداشت مجلس تعداد مبتلایان به ایدز در منطقه را ۲۶ نفر ذکر کرده است، در حالی که مردم منطقه این رقم را چندین برابر می دانند و حتی اظهارات جدید استاندار نیز نشان می دهد که دست کم حدود هفتاد نفر آلوده اند.

ایدز، بلای جان مردم روستای چنارمحمودی

ماجرا از هفته گذشته آغاز شد که در روز چهارشنبه ۱۰ مهر شماری از ساکنان روستای چنار محمودی در شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری در مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کرده و نسبت به مبتلا شدن تعداد زیادی از ساکنان این روستا به ویروس اچ‌آی‌وی اعتراض کردند.

در حالی که اهالی معترض این روستا می گویند «سرنگ آلوده هنگام آزمایش قند خون» منجر شده تا حتی برخی کودکان هم به اچ‌آی‌وی مبتلا شوند، اما وزیر بهداشت ایران کانون آلودگی اهالی این روستا به اچ‌آی‌وی را «معتادان تزریقی» و «افرادی با روابط نامطلوب» عنوان کرده است و این موضعگیری بیشتر خشم معترضین را برانگیخت.

در روزهای گذشته تجمع مردم با حمله پلیس به خشونت کشیده شد و در این بین مردم معترض دفتر امام جمعه شهرستان لردگان را آتش زدند و تابلوی فرمانداری این شهرستان را پایین کشیدند.

پیش از این، دکتر کامیار علایی از مدیران انستیتوی بین‌المللی سلامتی و آموزش در آمریکا در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا توضیح داده بود که در ایران شیوع این بیماری یک در هزار است یعنی در میان ۸۲ میلیون شهروند، حدود ۱۰۰ هزار تن به ویروس اچ‌آی‌وی مبتلا هستند. این درصد هم به طور متوسط است ولی در شهرهای بزرگ مثل تهران که رفتار پرخطر بیشتر است، این درصد بالاتر است ولی در شهرهای کوچک و به ویژه روستاها، این درصد خیلی کمتر است.

پیگیری خبر شیوع اچ‌آی‌وی در روستایی در لردگان ایران؛ توضیحات کامیار علایی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

به گفته آقای علایی در یک روستای کوچک که میزان همه‌گیری باید کم باشد، بروز تعدادی موارد در یک مقطع زمانی می‌تواند نشانه همه‌گیری باشد. طبق بررسی ما، جمعیت این روستا یک هزار و ۴۹۸ نفر است و اگر بر فرض حداقلی، ۲۶ نفر هم مبتلا شده باشند حداقل دو درصد گرفتار اچ‌آی‌وی شده‌اند.

کامیار علایی افزود که با توجه به شیوه یک در هزار اچ‌آی‌وی در ایران، این درصد از گسترش در یک روستا، میزان ۲۰ برابر متوسط در ایران است که بیش از طریق گسترش روش‌های معمولی، نشانه‌ای از یک مشکل سیستماتیک بیرونی محسوب می‌شود.

وجود سوءمدیریت و فساد گسترده در ارکان و اجزاء مختلف ساختار حاکمیتی ایران بارها آماج انتقاد شدید دولت‌مردان و قانون‌گذاران ایالات متحده قرار گرفته است. ایالات متحده به کرات فساد و سوءمدیریت نهادینه، نقض حقوق شهروندان، سرکوب خواسته‌های به حق مردم، غارت دارایی‌های خدادادی ایران، و جنگ‌افروزی‌های جاه‌طلبانه منطقه‌ای و جهانی سران رژیم حاکم بر ایران را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات معیشتی، رفاهی، اقتصادی، و مالی مردم ایران دانسته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG