لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

وزیر بهداشت ابتلای تعدادی از اهالی روستای چنار محمودی به ویروس «اچ‌آی‌وی» را موضوعی «محرمانه» خواند


پس از اعتراض ساکنان روستای چنار محمودی در شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری درباره ابتلای تعداد زیادی از مردمان این روستا به ویروس اچ‌آی‌وی، وزیر بهداشت ایران این موضوع را «کاملا محرمانه» خواند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، چهارشنبه شب ۱۰ مهر ماه در نامه‌ای به وزیر دادگستری ایران، بدون ذکر هیچ جزئیاتی از روند درمان افراد مبتلا شده به ویروس اچ‌آی‌وی، گفته است که «برای حفظ شئونات مردم منطقه به نحو کاملاً محرمانه موضوع پیگیری و با آزمایشات گسترده موارد جدید ردیابی گشت.»

براساس گزارش‌های دریافتی از شبکه‌های مجازی و رسانه‌های محلی در روز چهارشنبه ۱۰ مهر شماری از ساکنان روستای چنار محمودی در شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری در مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کرده و نسبت به مبتلا شدن تعداد زیادی از ساکنان این روستا به ویروس اچ‌آی‌وی اعتراض کردند.

در حالی که اهالی معترض این روستا در ویدئوهای منتشر شده می گویند که «سرنگ آلوده هنگام آزمایش قند خون» منجر شده تا حتی برخی کودکان هم به اچ‌آی‌وی مبتلا شوند. اما وزیر بهداشت ایران کانون آلودگی اهالی این روستا به اچ‌آی‌وی را «معتادان تزریقی» و «افرادی با روابط نامطلوب» عنوان کرده است.

از سوی دیگر پیشتر رئیس دادگستری چهارمحال و بختیاری از بازداشت یک بهورز در رابطه با این موضوع خبر داده بود. وزیر بهداشت هم در نامه اخیر خود مقصر را «مقامات قضایی استان»‌ در اعتراضات اخیر روستای چنار محمودی دانست و خواستار اعاده حیثیت از بهورز بازداشتی شده است.

پیش از این دکتر کامیار علائی، از مدیران انستیتوی بین‌المللی سلامتی و آموزش در آمریکا، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا در مورد اتفاقی که در این روستا روی داده است، گفته بود که اهالی روستا دو ماه پیش حین بررسی تست قند خون متوجه این مسئله شدند و خودشان دوباره به جاهای دیگر رفته و بررسی کردند و فهمیدند صحت دارد که باعث نگرانی اهالی روستا شده است.

آمارهای متفاوتی از تعداد افرادی که به ویروس ایدز مبتلا شده‌اند مطرح می شود اما بنا به گفته آقای علائی جمعیت این روستا یک هزار و ۴۹۸ نفر است و اگر بر فرض حداقلی، ۲۶ نفر هم مبتلا شده باشند حداقل دو درصد گرفتار اچ‌آی‌وی شده‌اند.

مقامات رسمی ایران آمار دقیق مبتلایان به اچ‌آی‌وی در روستای چنار محمودی را اعلام نکرد‌ه‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG