لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۰

حسن خمینی: هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم


حسن خمینی نوه آیت الله خمینی
حسن خمینی نوه آیت الله خمینی

در حالی اظهارنظرهای برخی چهره‌ها در حکومت ایران حکایت از نگرانی آنها از «تغییر رژیم» دارد که این بار نوه بیانگذار جمهوری اسلامی گفته است «هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم و دیگران بروند.»

حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی، در سخنانی در حسینیه جماران به دلایل فروپاشی حکومت‌ها اشاره کرده و گفته است «هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم و دیگران بروند. اگر قواعد را رعایت نکنید، عرصه را از شما می‌گیرند.»

او گفت «باید از روزی ترسید که جایگاه‌ها به هم بریزد و نقش‌ها دگرگون شود.»

پیش از این احمد علم‌الهدی روحانی محافظه‌کار مدعی شده بود که «فتنه ۹۸ در راه است.»

فائزه هاشمی، فعال سیاسی و دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، نیز در آخرین اظهارنظر خود به روزنامه «مستقل» گفته بود که «پایه‌های حکومت جمهوری اسلامی عمدتا از طریق ارعاب استوار مانده است.»

او درباره آنچه نگرانی «نخبگان سیاسی» از خطر فروپاشی خوانده شده است، گفته بود که «از لحاظ محتوایی این فروپاشی اتفاق افتاده، چرا که هر جا را می‌بینی فشل است! هر جا دست می‌گذاری خالی از مدیریت و تدبیر است.»

غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران، نیز پیشتر جمهوری اسلامی را در «شرایط تهدید ویژه‌ای» در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب ۵۷ توصیف کرده بود.

جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر با اعتراضات کارگری، معلمان و اعتصاب کامیون‌دارن روبرو بوده است. حوادث اخیر مانند آتش‌سوزی در مدارس و واژگونی اتوبوس دانشجویان دانشگاه آزاد، اعتراضات را نسبت به عملکرد مقامات بیشتر کرده است.

جمهوری اسلامی در دی ماه سال گذشته هم با اعتراض‌های سراسری در بیش از هفتاد شهر ایران روبرو شد که طی آن‌ ده‌ها نفر کشته و زخمی و صدها نفر بازداشت شدند. مقام‌های جمهوری اسلامی در یک سال گذشه نسبت به تکرار چنین اعتراض‌هایی در ایران هشدار داده‌اند.

رئیس جمهوری ایالات متحده پس از خروج از توافق هسته‌ای با ایران دستور داد تحریم‌های هسته‌ای طی دو دوره ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه باز گردد. آمریکا می‌گوید توافق هسته‌ای - که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نیز یاد می‌شود - نتوانسته است مانع فعالیت های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه خاورمیانه شود.

به دنبال آن، وزیر خارجه آمریکا نیز اول خرداد ماه ضمن اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده را برای توافق با جمهوری اسلامی برشمرد؛ که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی، یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است. برنامه موشکی ایران هم یکی دیگر از این شروط است.

مقام‌های دولت آمریکا بارها گفته‌اند که قصد آنها «تغییر رفتار حکومت» در ایران است و قصدی برای تغییر رژیم ندارند و تنها مردم ایران هستند که باید در این مورد تصمیم بگیرند. مقامات ایران گفته اند که در این موارد با دولت آمریکا گفتگو نمی کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG