لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

نگرانی از «تغییر رژیم» در کلام برخی مقام های جمهوری اسلامی؛ علم‌الهدی: فتنه ۹۸ در راه است


علم‌الهدی چهره نزدیک به خامنه ای می گوید دشمن قصد ضربه زدن به رهبر جمهوری اسلامی را دارد. 
علم‌الهدی چهره نزدیک به خامنه ای می گوید دشمن قصد ضربه زدن به رهبر جمهوری اسلامی را دارد. 

تازه ترین اظهارنظرهای مقام های جمهوری اسلامی ایران، نگرانی آنها را از «تغییر رژیم» نشان می دهد و حتی در تازه ترین مورد، احمد علم‌الهدی روحانی محافظه‌کار مدعی شد که «فتنه ۹۸ در راه است.»

امام جمعه مشهد و نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی مدعی شد که تصویب لوایح مربوط به پیوستن ایران به کارگروه اقدام ویژه مالی «مقدمه فتنه ۹۸» است.

آمریکا و جامعه جهانی ایران را به فعالیت های حمایتی از ترویست ها متهم می کند. پیشتر از ایران خواسته شده بود که به کارگروه اقدامات ویژه مالی بپیوندد. این گروه ویژه برای مبارزه با پول شویی فعال است و جمهوری اسلامی تا مدتها به همراه کره شمالی در لیست سیاه آن قرار داشته است. در یک سال اخیر تلاش های دولت روحانی برای پیوستن به آن ناکام مانده و رهبر جمهوری اسلامی ایران مخالف آن بوده است.

علم‌الهدی در نماز جمعه مشهد گفت که در سال آینده «دشمن» قرار است ایران را در «تنگنا» قرار دهد و از طریق «مشکلات اقتصادی و استیصال قشر آسیب پذیر» قصد ضربه زدن به رهبر جمهوری اسلامی را دارد.

مقام‌های جمهوری اسلامی اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال ۸۸ را «فتنه» می‌نامند. در آن سال میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفتند که حکومت برای پیروزی محمود احمدی نژاد، گزینه نزدیک به رهبر، دست به تقلب گسترده زد. از آن زمان این دو در حصر خانگی هستند.

نگرانی این مقام مذهبی در بین برخی مقام های نظامی هم تکرار شده است. از جمله غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران، اشاره کرده بود که جمهوری اسلامی در «شرایط تهدید ویژه‌ای» در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب ۵۷ قرار دارد.

ایالات متحده می‌گوید توافق هسته‌ای - که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نیز یاد می‌شود - نتوانسته است مانع فعالیت های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه خاورمیانه شود.

پرزیدنت ترامپ حدود شش ماه پیش با اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، دستور داد تحریم‌های هسته‌ای طی دو دوره ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه بازگردد.

وزیر خارجه آمریکا نیز اول خرداد ماه ضمن اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی، یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است. برنامه موشکی ایران هم یکی دیگر از این شروط است.

مقام‌های دولت آمریکا بارها گفته‌اند که قصد آن‌ها «تغییر رفتار حکومت» در ایران است. آنها قصدی برای تغییر رژیم ندارند و مردم ایران باید در این مورد تصمیم بگیرند.

دی ماه سال گذشته اعتراض‌های سراسری بیش از هفتاد شهر ایران را فرا گرفت. اعتراض‌‌هایی که با واکنش حکومت مواجه شد و طی آن‌ ده‌ها نفر کشته و زخمی و صدها نفر بازداشت شدند. مقام‌های جمهوری اسلامی در یک سال گذشه نسبت به تکرار چنین اعتراض‌هایی در ایران هشدار داده‌اند.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG