لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۲

جمهوری اسلامی در مقابل خانواده افکاری؛ حمید افکاری هم بازداشت شد


 گرافیتی در حمایت از برادران افکاری
گرافیتی در حمایت از برادران افکاری

حساب توییتری «۱۵۰۰ تصویر» که با تمرکز بر اعتراضات سراسری ایران فعالیت می‌کند، روز شنبه از بازداشت حمید افکاری، برادر نوید افکاری در مقابل اداره اطلاعات شیراز معروف به «پلاک ۱۰۰ » خبر داد.

به نوشته این منبع، «خانواده افکاری برای پی‌گیری وضعیت الهام افکاری که در این مرکز بازداشت است، مقابل ساختمان پلاک ۱۰۰ رفته بودند، و دقایقی پیش، حمید افکاری نیز بازداشت شده است.»

برخی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی نیز خبر دستگیری حمید افکاری را بازتاب دادند و مطالب مختلفی را در این رابطه به اشتراک گذاشتند.

الهام افکاری، خواهر نوید، هفته گذشته توسط نیروهای امنیتی در شیراز دستگیر شد. سعید افکاری، برادر دیگر نوید در حساب کاربری خود در توئیتر، ضمن تأیید خبر دستگیری خواهرش الهام، نوشته بود که او همراه با همسر و لیانا، دختر ۳ ساله‌اش بازداشت شده‌اند.

البته همسر و دختر الهام افکاری آزاد شدند ولی خود او به به اداره اطلاعات شیراز، معروف به ساختمان پلاک ۱۰۰ منتقل شده است.

به گفته خبرگزاری‌های حکومتی ایران، اتهام الهام افکاری، «همکاری با رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور، و دعوت جوانان به اغتشاش و ایجاد رعب ‌و وحشت در میان مردم» است.

بهیه نامجو، مادر الهام افکاری چندین بار با حضور در مقابل بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز پیگیر وضعیت دخترش شده بود.

او در ویدئویی که از یکی از این مراجعات ضبط شده است، به در بسته می‌کوبد و فریاد می‌زند که «دخترم را آزاد کنید یا من را بکشید.»


انتشار این ویدئو بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت و بسیاری از کاربران به شدت به ادامه فشارها بر خانواده افکاری اعتراض کردند.

نوید افکاری کشتی‌گیر ایرانی در شهریور ماه ۱۳۹۹ با وجود همه تلاش ها برای جلوگیری از اعدامش به علت اعتراف به قتل یک بسیجی در جریان اعتراض‌های سال ۹۹ اعدام شد. او مکررا عنوان کرده بود که اعترافاتش بر اثر شکنجه و در هنگام بازجویی صورت گرفته است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG