لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۴

آزادی سه کارگر بازداشت شده هپکو با قرار وثیقه | ده‌ها کارگر هنوز بازداشت هستند


تصویری از اعتراضات روز دوشنبه ۲۵ شهریور کارگران هپکو که با خشونت پلیس روبرو شد.
تصویری از اعتراضات روز دوشنبه ۲۵ شهریور کارگران هپکو که با خشونت پلیس روبرو شد.

پس از بازداشت ده‌ها کارگر هپکو در اعتراضات روز دوشنبه ۲۵ شهریور، برخی خبرگزاری‌های ایران روز چهارشنبه ۲۷ شهریور به نقل از منابع کارگری نوشتند که سه تن از کارگران بازداشت شده عصر روز گذشته با قرار وثیقه آزاد شدند.

گزارش‌ها حاکی است که در جریان اعتراضات اخیر کارگران هپکو دست کم ۲۸ نفر از کارگران بازداشت شده بودند.

کارگران این شرکت می گویند که افراد بازداشت شده در زندان مرکزی اراک به‌سر می‌برند و مسئولان دادگاه برای آزادی ۴ نفر از کارگران «مبلغ ۲۵۰ میلیون وثیقه» درخواست کرده‌اند و برای بقیه کارگران بازداشت شده فیش‌های حقوقی کارگران هپکو را برای ضمانت آزادی همکاران‌شان پذیرفته‌اند.

پیش از این گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده از اعتراضات کارگران هپکو در اراک که روز دوشنبه برپا شده بود، حاکی از درگیری ماموران یگان ویژه پلیس ایران با معترضان بود که منجر به بازداشت و زخمی شدن ده‌ها کارگر شد.

هپکو از بزرگترین کارخانه های تولید کننده ماشین آلات سنگین راه‌سازی است که از قبل از انقلاب کارش را آغاز کرد و بعد از انقلاب در اختیار دولت قرار گرفت. از زمان خصوصی‌سازی و از سال ۱۳۸۶ مشکلات این کارخانه شدت پیدا کرد و سابقه اعتراضات کارگران هپکو نیز به سال ۹۰ باز می گردد که کارگران برای حقوق معوقه خود اعتصاب کردند.

کارگران هپکو در اعتراض به وضعیت صنفی و حقوق معوقه خود بارها دست به تجمع اعتراضی زده‌اند که با برخوردهای خشونت آمیز و امنیتی از سوی ماموران روبرو شده است.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا نیز در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG