لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۰

دادستان شیراز: برگزارکنندگان تجمع پاسارگاد دستگیر شدند


تصویری از تجمع برگزار شده در مقبره کوروش، پادشاه هخامنشیان در پاسارگاد استان فارس
تصویری از تجمع برگزار شده در مقبره کوروش، پادشاه هخامنشیان در پاسارگاد استان فارس

دادستان شیراز از دستگیری برگزارکنندگان مراسم بزرگداشت کوروش در پاسارگاد خبر داد. در روزهای گذشته عکس‌ها و فیلم‌هایی از تجمع در پاسارگاد منتشر شده بود که برخی حاضران علیه جمهوری اسلامی شعار داده و از نظام پادشاهی حمایت می‌کردند.

علی صالحی، دادستان شیراز روز دوشنبه ۱۰ آبان اعلام کرد «لیدرها و سرشاخه‌های اصلی تجمع که به سردادن شعارهای هنجارشکنانه و ضدارزش‌ها‌ اقدام کرده بودند» دستگیر شدند.

به گفته این مقام قضایی افراد دستگیر شده «از سوی دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی مورد رصد قرار گرفته بودند» و برای آنها پرونده قضایی تشکیل شده است.

در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران روزی به نام کوروش وجود ندارد اما روز هفتم آبان ماه به طور غیررسمی به کوروش اختصاص پیدا کرده و همه ساله برخی از ایرانیان با حضور در پاسارگاد به بنیان‌گذار پادشاهی هخامنشی ادای احترام می‌کنند.

امسال و از ماه‌های گذشته عنوان شده بود که تورهای به مقصد پاسارگاد در روزهای منتهی به هفتم آبان لغو شده اما با این حال در فیلم‌ها و عکس‌های منتشر شده مشخص است که جمعیت قابل توجهی در آن منطقه حضور پیدا کرده‌اند.

بازداشت یک شاعر سرشناس در این تجمع

برخی از حاضران شعارهایی در حمایت از نظام پادشاهی و رضا پهلوی، آخرین شاهزاده ایران سر دادند و شعارهایی علیه جمهوری اسلامی و عرب‌ها نیز در فیلم‌های منتشر شده به گوش می‌رسد.

واکنش رضا پهلوی به شعارهایی در حمایت از او

این موضوع با اعتراض حسین نوری همدانی، «مرجع تقلید» شیعه مواجه شد و با استناد به گفته‌ای از آیت‌الله خمینی، تجمع کنندگان را «ضد انقلاب» نامید.

آقای نوری همدانی گفته بود: «این افراد ضد انقلاب هستند، تعجب می‌کنم چه طور می‌توانند در مزار کورش جمع شوند، همان شعارهایی که برای رهبر معظم انقلاب می‌دهیم، برای کورش بدهند و باز ما زنده، نشسته‌ و تماشاگر هستیم.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG