لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۸

دیدگاه| آزادی برای ایرانی‌ها با یک اینترنت باز آغاز و پایان می گیرد


سرمقاله ای از هیات تحریریه روزنامه «اینوستور بیزنس دیلی»

آمریکا باید به هر کار ممکن برای باز نگاه داشتن پنجره دیجیتالی ایران دست بزند.

اینترنت در مبارزه مردم ایران برای آزادی به سلاحی قوی بدل شده است. اینترنت برای آن هایی که مخالف رژیم حامی تروریسم در ایران هستند راهی برای ارتباط برقرار کردن با یکدیگر، به اشتراک گذاشتن ایده ها و حتی سازماندهی مخالفت ها است.

تازه ترین گزارش «کمپین حقوق بشر در ایران» یادآوری می کند که پیچیدگی تکنولوژیک فزاینده رژیم به آن در سرکوب مخالفان کمک کرده است.

مخالفان در ایران پیشاپیش از «وی پی ان» یا «شبکه های خصوصی مجازی» و محصولات ابتکاری مانند «توشه» برای دسترسی به اطلاعات و ویدیوهای مورد نظرشان استفاده می کنند.

آمریکا با به کار گیری اپلیکیشن هایی مانند «اولتراسرف» (UltraSurf) که تا حدودی از سوی دولت آمریکا کمک مالی شده پیشتر به دو میلیون کاربر ایرانی برای دسترسی به اینترنت کمک کرده است. اما کمک های دولتی به این برنامه در دولت اوباما متوقف شد. وزارت خارجه آمریکا هنوز نمی خواهد کمکی به این پروژه بکند.

دولت ترامپ می تواند شرایط را با چند گام ساده تغییر داده و این چالش را برای مردم ایران به یک پیروزی بدل کند: تنگ تر کردن حلقه تحریم ها علیه رژیم و شرکت های حامی آن؛ ارائه کمک های مالی بیشتر به فناوری هایی مانند «اولتراسرف»؛ و استفاده پرزیدنت ترامپ از توییترش برای انعکاس سرکوب مردم ایران به دست رژیم.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG