لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۶

حرکت نمادین فعالان عفو بین‌الملل: رسم ۳۰۴ طرح بدن انسان مقابل سفارت ایران در بروکسل


جمعی از فعالان عفو‌ بین‌الملل بلژیک در یک اقدام اعتراضی ۳۰۴ طرح بدن انسان را مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بروکسل رسم کردند.

این فعالان روز چهارشنبه ۲۷ آذر در یک اقدام اعتراضی و به یاد جان‌باختگان اعتراضات اخیر مردمی ایران، ۳۰۴ طرح بدن را بر روی زمین مقابل سفارت ایران در بروکسل رسم کردند. سازمان عفو بین الملل در آخرین گزارش خود اعلام کرد که در اعتراضات اخیر دست کم ۳۰۴ نفر کشته شدند.

به گزارش سازمان عفو بین الملل، دفتر این سازمان حقوق بشری در بلژیک اعلام کرده است که این حرکت نمادین، «صحنه‌ جرم در خیابان‌های ایران است که بیش از ۳۰۰ معترض در آنجا به دست نیروهای امنیتی کشته شدند.»

از سوی دیگر دفتر این سازمان در بلژیک با انتشار فراخوانی از مردم و فعالان حقوق بشری در سراسر دنیا خواست که با امضا کردن این فراخوان این نهاد را برای محافظت از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در مقابل شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها حمایت کنند.

سازمان عفو بین‎الملل بلژیک در این بیانیه از رئیس قوه قضاییه ایران خواست افرادی که در اعتراضات اخیر به صورت خودسرانه بازداشت شده‌اند را سریعا و بدون قید و شرط آزاد کنند و اطمینان حاصل كنند كه كارشناسان سازمان ملل به منظور بررسی واقعیت‌ها به بازداشتگاه‌ها، زندان‌ها و خانواده‌های کشته شدگان و بازداشت‌شدگان دسترسی فوری پیدا کنند.

در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین، ایران شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه جمهوری اسلامی بود. روز جمعه ۲۴ آبان ماه پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران صورت گرفت و تنها یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۵ آبان اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد.

سازمان عفو بین الملل در آخرین گزارش خود که براساس گزارش‌های موثق گردآوری شده اعلام کرده است که بین روزهای ۲۵ تا ۲۸ آبان ماه دست کم ۳۰۴ نفر کشته و هزاران نفر زخمی شدند. این در حالی است که مقامات ایران از اعلام آمار کشته شدگان خودداری می‌کنند.

پیش از این نیز برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه ۱۴ آذر، در یک کنفرانسی خبری با اشاره به اعتراضات مردمی ایران، آن را بزرگترین بحران عمر جمهوری اسلامی دانست و گفت که از آغاز اعتراضات ایران شاید هزار نفر کشته شده باشند؛ ولی رژیم ایران اجازه اطلاع‌رسانی دقیق نمی‌دهد.

پرزیدنت دونالد ترامپ نیز روز سه‌شنبه ۱۲ آذر بار دیگر به برخوردها دولت ایران با مردم معترض واکنش نشان داد و در حاشیه گردهمایی سران کشورهای عضو ناتو گفت: «این بسیار تاسف‌بار است که معترضان در ایران فقط به دلیل این که اعتراض کرده‌اند، کشته شدند.»

رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه این گردهمایی چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرد و گفت: «معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG