لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۹

سه جسد دیگر، اینبار در خرابه‌های بانک ملی نسیم‌شهر بهارستان کشف شد


تصویری از خرابه‌های بانک ملی نسیم شهر بهارستان

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی خبرگزاری‌های رسمی ایران اجساد سه نفر از شهروندان ایرانی در زیر آوار یکی از بانک‎هایی که به گفته مقامات ایران در پی اعتراضات اخیر در نسیم شهر بهارستان به آتش کشیده شده بود، کشف شده است.

بنا بر این گزارش‌ها مقامات حکومتی ضمن تایید خبر کشف این اجساد در زیر خرابه‌های یکی از شعبه بانک ملی نسیم شهر اعلام کرده اند که این اجساد برای تشخیص هویت در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفته‌اند و احتمالا اجساد معترضان اعتراضات اخیر مردمی در ایران هستند.

همچنین برخی خبرگزاری‌های ایران به نقل از شاهدان عینی نوشته‌اند زمانی که این بانک به آتش کشیده شد، بلافاصله دو مرد و یک زن وارد آن شدند و پس از دقایقی هم که سقف بانک فرو ریخت کسی متوجه بیرون آمدن یا نیامدن این افراد نشده است.

پیش از این نیز اخباری مبنی بر کشف اجساد تعدادی از گمشده‌های اعتراض‌های آبان در مناطقی از جنوب وغرب ایران از سوی رسانه‌های حقوق بشری منتشره شده بود.

ارشاد رحمانیان ٢٨ سالە و فارغ التحصیل رشته فوریت‌های پزشکی، نیز یکی از شهروندان ایرانی بود که روز یکشنبە ٢۶ آبان در حالی کە مادرش را بە یکی از مراکز درمانی مریوان بردە بود بازداشت شد و از آن زمان سرنوشتش نامعلوم بود تا این که اواخر آذر ماه بستگان او اعلام کردند که جسد ارشاد رحمانیان روز یکشنبه، ۲۴ آذر نزدیک به یک ماه پس از ربوده شدنش در مریوان، در دریاچه سد گاران کشف شد.

در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین، ایران شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه جمهوری اسلامی بود. روز جمعه ۲۴ آبان ماه پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران صورت گرفت و تنها یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۵ آبان اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد.

خبرگزاری رویترز نیز روز دوشنبه دوم دی ماه در گزارشی از کشته شدن حدود ۱۵۰۰ نفر در اعتراضات آبان‌ماه در ایران خبر داد و به نقل از سه منبع نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی نوشت که خامنه ای به مقامات دولتی و امنیتی دستور داده بود برای متوقف کردن اعتراضات «هر کاری لازم است» انجام دهند.

این آمار در حالی از سوی خبرگزاری رویترز منتشر می‌شود که پیش از این برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفته بود که از آغاز اعتراضات ایران شاید ۱۰۰۰ نفر کشته شده باشند؛ ولی رژیم ایران اجازه اطلاع‌رسانی دقیق نمی‌دهد.

سازمان عفو بین الملل نیز در آخرین گزارش خود اعلام کرده بود که آمار کشته شدگان اعتراضات در ایران بین روزهای ۲۵ تا ۲۸ آبان ماه را ۳۰۴ نفر است که در بین کشته شدگان ۱۲ کودک نیز وجود دارد.

پرزیدنت دونالد ترامپ نیز روز سه‌شنبه ۱۲ آذر بار دیگر به برخوردها دولت ایران با مردم معترض واکنش نشان داد و در حاشیه گردهمایی سران کشورهای عضو ناتو گفت: «این بسیار تاسف‌بار است که معترضان در ایران فقط به دلیل این که اعتراض کرده‌اند، کشته شدند.»

رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه این گردهمایی چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرد و گفت: «معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG