لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۶

در خواست دو نهاد صنفی دانشگاه شریف و فرهنگیان برای اعتصاب عمومی


اعتراض مسالمت آمیز دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف یکشنبه شب با حمله ماموران امنیتی،‌ بسیج و لباس شخصی‌ها روبرو شد. دست‌کم ۴۰ نفر بازداشت شدند.
اعتراض مسالمت آمیز دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف یکشنبه شب با حمله ماموران امنیتی،‌ بسیج و لباس شخصی‌ها روبرو شد. دست‌کم ۴۰ نفر بازداشت شدند.

چند ساعت بعد از حمله به دانشگاه شریف، انجمن اسلامی دانشجویان این دانشگاه در فراخوانی خواستار اعتراض و اعتصاب تمام دانشجویان و دانشگاهیان کشور شد.

در بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف که بامداد دوشنبه ۱۱ مهر منتشر شد، آمده است: از تمام دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های سراسر کشور می‌خواهیم به نشانه همبستگی با اساتید و دانشجویان دانشگاه شریف، کلاس‌های خود را تعطیل کنند.

پیشتر دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرده بود که کلیه کلاس‌های درس این دانشگاه از روز دوشنبه ۱۱ مهر تا اطلاع ثانوی به‌صورت مجازی برگزار می‌شود. همچنین تردد دانشجویان دکتری به دانشگاه بلامانع و تردد دانشجویان کارشناسی‌ارشد منوط به تایید درخواست ایشان از طریق سامانه آموزش است.

درخواست فرهنگیان

از سوی دیگر، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه‌ای از دانش‌آموزان خواست از حضور در کلاس درس خودداری کنند.

در این بیانیه نیز که یکشنبه شب منتشر شد، آمده است: ما همراهی و همبستگی قاطعانه خود را با موج وسیع اعتراض و اعتصاب عدالت‌خواهانه و حق طلبانه مردمی اعلام می‌کنیم.
بیش از دو هفته از اعتراضات سراسری در ایران می‌گذرد. در حالیکه اعتراض‌ها در شهرهای ایران افزایش یافته، حکومت ایران هم بر شدت برخورد با معترضان و بازداشت آنها افزوده است.

روز جمعه، ماموران در زاهدان دست‌کم ۲۰ نفر از معترضان را قبل از برگزاری راهپیمایی کشتند. برخی منابع، از جمله کمپین فعالین بلوچ آمار کشته شدگان را ۵۶ نفر اعلام کردند.

همچنین ماموران امنیتی و بسیج روز یکشنبه به دانشگاه شریف حمله کردند که انجمن اسلامی دانشگاه شریف تهران، دست‌کم ۴۳ نفر از داخل دانشگاه بازداشت شدند.

روز گذشته ویديوهایی از اعتراض دانش‌آموزان در برخی از مدارس ایران نیز منتشر شد که حاکی از گسترش اعتراضات به سطح مدارس ایران دارد.

XS
SM
MD
LG