لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۳

نخستین آمار کلی از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر: هفت هزار نفر؛ ازدحام بازداشتی‌ها در زندان‌ها و نبود امکانات


در حالی که هنوز مقام های رسمی هیچ آماری از کشته ها و بازداشت شدگان اعتراضات اخیر ایران نداده اند، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تعداد بازداشت شدگان را ۷ هزار نفر اعلام کرد.

روزنامه اعتماد روز سه شنبه ۵ آذر اظهارات حسین نقوی حسینی را منتشر کرد که ضمن اعلام این مطلب این آمار را «غیرتجمیعی» دانست و اعلام دقیق تعداد بازداشت شدگان را به ارائه گزارش دستگاه‌‌های رسمی موکول کرد.

اعلام رقم هفت هزار نفری بازداشت شدگان در حالی است که در روزهای اخیر برخی از گزارش ها از ازدحام بازداشت شدگان در زندان‌ها و نبود امکانات خبر دادند. حسن خلیل آبادی، رئیس شورای اسلامی شهرستان ری، روز دوشنبه ۴ آذر ماه گفت که زندان فشافویه «امکانات لازم» را ندارد و استقرار «این تعداد بازداشتی در این مکان سخت است.»

هشدار رئیس شورای اسلامی شهرستان ری درباره وضعیت زندان فشافویه در شرایطی است که وضعیت نابسامان زندان‌ها و بازداشتگاه‌های جمهوری اسلامی بارها رسانه ای شده و انتقادهای بین المللی را در پی داشته است.

ماجرای بازداشتگاه کهریزک در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ - جایی که در آن دست کم سه تن از بازداشت شدگان کشته شدند و شمار بیشتری مورد شکنجه قرار گرفتند - و همچنین مرگ مشکوک سینا قنبری، بازداشتی اعتراضات دی ماه ۹۶ در قرنطینه زندان اوین، یکی دیگر از این نمونه ها است. در اعتراضات دی ماه فعالان حقوق بشری نسبت به تکرار یک «کهریزک دوم» هشدار داده بودند.

ابهام در مورد وضعیت زندانیان و تعداد کشته ها و بازداشت شدگان در حالی است که وضعیت دسترسی کامل به اینترنت در ایران هنوز در ابهام است و امکان اطلاع رسانی مستقل درباره حوادث مربوط به اعتراضات وجود ندارد.

در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین، ایران شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه جمهوری اسلامی بود. یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۵ آبان اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

روز دوشنبه ۴ آذر، عفو بین الملل اعلام کرد در اعتراضات اخیر ایران دست‌کم ۱۴۳ نفر توسط ماموران جمهوری اسلامی ایران کشته شده‌اند.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز پنجشنبه ۳۰ آبان در نخستین موضع‌گیری علنی درباره اعتراضات مردم ایران گفت: ایران آنقدر بی‌ثبات شده است که رژیم تمام سیستم اینترنتی را قطع کرد تا مردم خوب ایران نتوانند درباره خشونت شدیدی که در داخل آن کشور جریان دارد، صحبت کنند.

کاخ سفید عصر یکشنبه ۲۶ آبان در بیانیه‌ای در حمایت از مردم معترض در ایران اعلام کرد ایالات متحده استفاده از نیروی مرگبار و محدود کردن شدید ارتباطات علیه تظاهرکنندگان را محکوم می‌کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG