لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۹

سخنگوی خانواده آمریکایی زندانی در ایران: از جزئیات پرونده بی اطلاعیم


مایکل وایت، آمریکایی زندانی در ایران
مایکل وایت، آمریکایی زندانی در ایران

به گفته جاناتان فرانکس، سخنگوی خانواده مایکل وایت شهروند آمریکایی زندانی در ایران، خانواده آقای وایت هنوز رونوشت حکم صادره را دریافت نکرده‌اند و از مستندات و مدارکی که منتهی به صدور این حکم شده بی‌خبر هستند.​

سخنگوی خانواده مایکل وایت به کمپین حقوق بشر در ایران گفت که در چهار جلسه دادگاهی که به حکم آقای وایت منتهی شده هیچ وکیل انتخابی حضور نداشته است. تنها در یکی دو جلسه آخر مترجم حضور داشته و وکیل تسخیری به دلیل عدم تسلط به زبان انگلیسی نمی‌توانسته با موکلش ارتباطی برقرار کند.

به گفته آقای فرانکس، خانواده مایکل وایت هنوز اجازه ارتباط با مایکل را در زندان مشهد نیافته‌اند و او تاکنون تنها دو بار توانسته در زندان وکیل آباد و با حضور نماینده وزارت اطلاعات، با نماینده سفارت سوئیس ملاقات داشته باشد و «اطلاعاتی که ما در حال حاضر در اختیار داریم براساس گفته‌های مایکل در ملاقاتی است که با دپیلمات‌های سوئیسی داشته است، ملاقاتی که مامور وزارت اطلاعات در کنار او ایستاده بوده و گفته چه چیزهای می‌تواند بگوید و چه چیزهایی نمی‌تواند بگوید.»

مایکل وایت نخستین آمریکایی است که در دوران ریاست‌جمهوری پرزیدنت ترامپ در ایران بازداشت شده است.

مایکل وایت از سربازان پیشین ارتش آمریکا است که برای دیدار با دوست دخترش به ایران سفر کرده بود و از تابستان گذشته زندانی شد. حتی خبررسانی درباره بازداشت او هم بعد از ماه‌ها از سوی حکومت ایران صورت گرفته است.

سخنگوی خانواده وایت درباره حکم او گفت: «به ما گفته شده که پرونده در دست دادستان مشهد بوده و در دادگاهی معمولی در مشهد محاکمه شده نه در دادگاه انقلاب.»

این سخنگو درباره درخواست‌شان از مقامات ایران به کمپین گفت: «یکی از درخواست‌های ما این است که ایران به حقوق اولیه مایکل احترام بگذارد. بین ایران و آمریکا پیمانی در مورد دسترسی کنسولی و نحوه برخورد با اتباع دو کشور وجود دارد و با وجود این که این پیمان در زمان شاه منعقد شده هنوز لغو نشده است. اما براساس آن، ایران در مورد دستگیری مایکل به هیچ‌وجه به تعهدات خود عمل نکرده است.»

پیش از این سنای آمریکا در آبان سال گذشته با تصویب قطعنامه‌ای خواستار آزادی شهروندان آمریکایی از جمهوری اسلامی شده بود.

چند نماینده در مجلس نمایندگان آمریکا نیز طرحی را معرفی کرده اند که به دولت آمریکا اجازه می‌دهد ابزارهایی برای فشار علیه ایران در اختیار داشته باشد و از آن برای آزادی شهروندان آمریکایی دربند در ایران استفاده کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG