لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۳

نامه زندانیان سیاسی زندان رجائی شهر به مناسبت سالگرد اعدام ۳ زندانی سیاسی در ایران


رامین حسین پناهی، زانیار و لقمان مرادی سه زندانی سیاسی اعدام شده
رامین حسین پناهی، زانیار و لقمان مرادی سه زندانی سیاسی اعدام شده

گروهی از زندانیان سیاسی زندان رجائی شهر نامه سرگشاده‌ای به مناسبت اولین سالگرد اعدام سه زندانی سیاسی رامین حسین پناهی، لقمان و زانیار مرادی منتشر کردند.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، ۹ نفر از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج از جمله «سعید ماسوری»، «آرش صادقی» و «سعید شیرزاد» در اولین سالگرد اعدام رامین حسین پناهی، لقمان و زانیار مرادی نامه سرگشاده‌ای منتشر کردند و با خانواده‌ آنها ابراز همدلی کردند.

در بخشی از این نامه آمده است: «بعد از یکسال هنوز فقدان آنها را باور نکرده‌ایم و امواج روحیه و سرزندگی این شیران هنوز در زندان گوهردشت کرج و البته سراسر کردستان و ایران گسترده است. ... بوضوح می بینیم که چگونه جوانان دیگری هم مظلومانه به جوخه‌های اعدام سپرده شده‌اند.»

در این نامه با اشاره به جاودانه بودن خون این سه زندانی سیاسی، آمده است: «خون‌های این جوانان رسوا کننده دستگاه‌های سراسر فاسد و جنایتکار اطلاعات، امنیت و قضات جیره‌خوار شد و قطعا از ریخته شدن خون جوانان و البته بی‌گناهانی دیگر ممانعت و جلوگیری خواهد کرد.»

آتنا دائمی، فعال حقوق بشر زندانی نیز در نامه‌ای به مناسبت اولین سالگرد اعدام این سه زندانی نوشت که در این یک سال برای فعالان سیاسی و مدنی و عقیدتی نزدیک به هزار سال حکم زندان صادر شده است.‌ وی نوشته است: «در بخشی از تاریخی هستم که جواب انسانیت و آزادی خواهی‌اش شلاق و زندان و تبعید و اعدام است.»

رامین حسین‌پناهی، لقمان مرادی و زانیار مرادی، شنبه ۱۷ شهریور در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.

در بخشی از گزارش وضعیت حقوق بشر جهان در سال ۲۰۱۸ که از سوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، به فقدان مراحل دادرسی عادلانه و اجرای حکم اعدام این سه زندانی سیاسی نیز اشاره شده است.

ایالات متحده بارها موارد مکرر نقض حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان در ایران را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG