لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۵

واکنش کانون نویسندگان به صدور حکم زندان برای سه نویسنده: مخالفت با سانسور دلیل محاکمه این سه تن بود


کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای در واکنش به صدور حکم برای سه نویسنده عضو این کانون، صدور حکم برای آنان را نتیجه «گام نهادن در راه آزادی و مخالفت با سانسور» توصیف کرد.

به گزارش کانال تلگرام کانون نویسندگان ایران، این نهاد در بیانیه‌ خود، با اشاره به محکوم شدن رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن به شش سال زندان، دلایل و مستندات صدور حکم را «نامربوط و سست‌بنیان» خواند.

در این بیانیه امده است که از جمله «دلایل و مستندات» صدور حکم این سه نویسنده مواردی چون عضویت در کانون نویسندگان، حضور بر سر مزار احمد شاملو، محمد مختاری و جعفر پوینده، انتشار نشریه داخلی، جمع‌آوری اسناد و فعالیت‌های کانون ذر یک کتاب و امضای بیانیه‌هایی در مخالفت با سانسور بوده است.

این نهاد در اطلاعیه خود نوشته است که «مبنای اتهام و صدور حکم» این سه نویسنده عضو کانون «گام نهادن در راه آزادی بیان و مخالفت با سانسور» است. محاکمه‌ای که به «محکومیت همه‌ی نویسندگان و کسانی است که می‌خواهند از حق آزادی بیان برخوردار باشند.»

کانون نویسندگان در این بیانیه از «همه‌ی نویسندگان و انسان‌های مدافع آزادی بیان» خواسته است تا «از هر راه ممکن» از این سه نویسنده دفاع کنند.

رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن سه تن از اعضای کانون نویسندگان ایران، به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به پنج سال زندان و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان - در مجموع شش سال زندان برای هر کدام - محکوم شده‌‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG