لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

انتقال زندانیان سیاسی به زندان رجایی شهر: ادامه موج اعمال خشونت علیه بازداشت شدگان ۷ ماه گذشته


احمد زیدآبادی، روزنامه نگار و فعال دانشجویی روز یکشنبه به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد
احمد زیدآبادی، روزنامه نگار و فعال دانشجویی روز یکشنبه به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد

احمد زید آبادی روزنامه نگار و فعال دانشجویی که به زندان و تبعید محکوم شده به زندان رجایی شهر منتقل شده است. پیش از او مسعود باستانی روزنامه نگار نیز در تاریخ ۶ بهمن به این زندان منتقل شده بود.

زندان رجایی شهر برای محکومان عادی که جرائم سنگینی مرتکب شده اند در نظر گرفته شده است. اما در سالهای اخیر قوه قضائیه در مواردی برای اعمال فشار بر زندانیان سیاسی آنان را به این بازداشتگاه منتقل کرده است. فعالان حقوق بشر از انتقال این دو روزنامه نگار به زندان رجایی شهر ابراز نگرانی کرده اند.

کرج در پایان دهه ۴۰ شمسی و در دوران توسعه سریع اقتصادی برای برنامه ریزان شهری به عنوان محدوه ای برای انتقال بخشی از جمعیت رو به افزایش شهر تهران در نظر گرفته شد. توسعه ای که ناهمگون بود و در شهری که به سرعت شهرک های نوساز و مدرن و ویلا های شیک ساخته می شدند حاشیه نشینی هم گسترش پیدا می کرد.

گوهردشت یکی از شهرک هایی بود که در کرج احداث شد. در اولین روزهای پس از ۲۲ بهمن سال ۵۷ تلویزیون فیلمی پخش کرد از زندانی که در انتهای این شهرک در حال احداث، نیمه کاره رها شده بود. انقلابیون وعده می دادند که این زندان را به نمایشگاه تبدیل خواهند کرد. اما حوادث پس از پایان روزهای خوش و جدا شدن نیروهای سیاسی از هم، بویژه در دهه ۶۰ نشان داد که جمهوری اسلامی بیش از گذشته به زندان نیاز دارد و باید بر ظرفیت زندان ها اضافه کند.

پس از آن که محمدعلی رجایی، رئیس جمهوری وقت در شهریور ۶۰ در حادثه بمب گذاری کشته شد، به یادش گوهردشت را رجایی شهر نامیدند و از آن پس این زندان هم به آن نام خوانده شد.

زندانی که قرار بود موزه شود در میان فعالان سیاسی در ایران به مکانی برای تنبیه بیشتر زندانی تبدیل شد و همواره از سوی محافل حقوق بشری به عنوان «زندان در زندان» از آن نام برده می شود.

زندانی که برای محکومان جرائم سنگین نظیر مواد مخدر و قتل در نظر گرفته شده و از امکانات یک زندان استاندارد برخوردار نیست، برای زندانیان سیاسی یک تنبیه اجباری است که با قوانین بین المللی در مورد این گروه از زندانیان همخوانی ندارد.
جمهوری اسلامی که زندانی سیاسی را به رسمیت نمی شناسد همواره از این حربه برای از پای در آوردن آنان استفاده کرده است. نگهداری کسانی که زندانی عقیدتی قلمداد می شوند در کنار کسانی که محکومان جرائم عادی نه تنها امنیت آنان را به خطر می اندازد بلکه خانواده های آنان را نیز تحت فشار قرار می دهد.

اکنون دو تن از روزنامه نگاران بازداشت شده پس از انتخابات به این زندان منتقل شده اند. مسعود باستانی از دو هفته پیش به رجایی شهر منتقل شده و اعتراض خانواده اش به این مسئله نتیجه ای نداشته است. احمد زیدآبادی روزنامه نگار و دبیرکل سازمان ادوار تحکیم وحدت، روز یکشنبه در تماسی کوتاه با خانواده اش از انتقال خود به مکانی نامعلوم خبر داده بود.

اگر این روند ادامه داشته باشد می توان آن را موجی از اعمال خشونت علیه زندانیان ۷ ماه گذشته در ایران نامید. حادثه ای که از چشم ناظران مسائل ایران و فعالان حقوق بشری هم دور نمانده است.

XS
SM
MD
LG