لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

سوریه، چالش مهم بعدی باراک اوباما


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

کرول لی در مقاله ای در وال استریت جورنال با عنوان "سوریه؛ مانع دیگری پس از توافق آمریکا و ایران" با اشاره به سال انتخابات در آمریکا و انتقادهای تند کاندیداهای جمهوریخواه از توافق هسته ای و نحوه مبادله زندانیان آمریکایی می گوید، تکرار موفقیت های اوباما بر سر ایران، در مورد سوریه بسیار غیرمحتمل است.

وال استریت جورنال به نقل از کارشناسان می نویسد، در شرایط کنونی در واشنگتن فضای سیاسی در مورد ایران کاملا بسته است و چالش پیش روی آمریکا چگونگی برخورد با یک ایران در حال ظهور در خاورمیانه ای در حال اضمحلال، در شرایطی است که همه آمریکا را در حال عقب نشینی از منطقه تصور می کنند.

کرول لی می گوید انتخابات اسفند ماه مجلس در ایران نشان خواهد داد روند تعامل دیپلماتیک با ایران چه سرنوشتی خواهد داشت.

وال استریت حورنال با اشاره به این که دولت حسن روحانی تحریم های جدید آمریکا علیه برنامه موشکی ایران را محکوم کرده است، تاکید می کند که باراک اوباما در برداشتن گام بعدی و رسیدن به تعادلی میان گشایش روابط و کنترل جاه طلبی های منطقه ای ایران هم در داخل آمریکا و هم در میان متحدان منطقه ای مشکل خواهد داشت.

کرول لی با ذکر نظر کارشناسان تاکید می کند که آزمون بعدی بر سر رسیدن به صلح در سوریه و کنار رفتن بشار اسد از قدرت است، و بعید است ایران در شرایط فعلی در سوریه عقب نشینی کند، زیرا این به معنای شکست برای تهران خواهد بود.

وال استریت جورنال پیش بینی می کند که رئیس جمهوری آمریکا هم در ماه های باقیمانده از ریاست جمهوری اش به اقدامی جدید در مورد ایران که دستاوردهای کنونی اش را به خطر بیاندازد، دست نخواهد زد.

"دنیایی فاصله میان آمریکا و ایران در مسائل عمده سیاست خارجی" عنوان مقاله تریسی ویلکینسون در روزنامه لس آنجلس تایمز است.

نویسنده به نقل از مقامات آمریکایی می نویسد با وجود رابطه کم سابقه وزیران خارجه آمریکا و ایران، بسیار بعید است که فضای مثبت پس از توافق هسته ای به تغییری عمده در سیاست خارجی ایران طی یک یا دو سال آینده منجر شود.

لس آنجلس تایمز می گوید مقامات دولت اوباما انتظاراتشان نسبت به نشست ۲۵ ژانویه بر سر سوریه را پایین نگاه داشته اند و می گویند اگر ایران نقشی سازنده در حل مشکلات منطقه ایفا نکند، به اعمال تحریم ها ادامه خواهند داد.

تریسی ویلکینسون با ذکر نظر کارشناسان آمریکایی می نویسد ایدئولوژی محور مقاومت که از سوی رهبر جمهوری اسلامی و سپاه در سوریه دنبال می شود تغییری نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG