لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۰

ايران می‌پرسد آيا آمريکا هنوز شيطان بزرگ هست يا نه؟


نيويورک تايمز در مقاله‌ای با عنوان "ايران پس از توافق می‌پرسد آيا آمريکا هنوز شيطان بزرگ هست يا نه" می‌نويسد، فرآيند بغرنج مذاکرات اتمی برای رهبران ايران دو سال طول کشيد اما حالا که توافق حاصل شده، مبارزه جديدی در ايران در حال شکل گرفتن است.

نويسنده مقاله می‌گويد آيت الله خامنه‌ای رهبر ايران با رئيس‌جمهوری حسن روحانی در حال کلنجار رفتن با پرسش جديدی هستند که ايرانيان ۳۷ سال است به آن توجه نکرده بودند و آن اين است که پس از مصالحه با ايالات متحده حالا چگونه می‌توان با اين دشمن بزرگ وارد تعامل شد.

به‌ زعم نويسنده، اين دو رهبر در حال ارايه دو تصوير کاملا متضاد از آينده هستند، که نشانگر نگرش متفاوت آنها نسبت به "شیطان بزرگ" است.

از يک طرف رهبر ايران می‌گويد بنا ندارد در مورد هيچ مساله ديگری به جز برنامه اتمی با آمريکا گفتگو کند، و حتی تصريح کرده که ملت ايران بايد خود را برای ادامه مبارزه عليه آمريکا آماده کند، اما از طرف ديگر، آقای روحانی روز يکشنبه گفت توافق اتمی آخر راه نيست بلکه شروعی است برای ايجاد فضای دوستی و هم‌کاری با کشورهای مختلف.

نويسنده می‌گويد اينکه چگونه اختلاف در مورد اين دو چشم‌انداز متضاد در نهايت حل خواهد شد هنوز معلوم نيست، اما با برداشته شدن تحريم‌ها، بهانه مورد علاقه و استفاده ايران در مورد ريشه همه شرارت‌های جهان ديگر کاربردی نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG