لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۰

حسین شریعتمداری: امیدوارم ایران توافق اتمی را نپذیرد


حسین شریعتمداری- تصویری از مصاحبه منتشر شده در وبسایت بلومبرگ
حسین شریعتمداری- تصویری از مصاحبه منتشر شده در وبسایت بلومبرگ

همزمان با بررسی توافق اتمی ایران و قدرت‌های جهانی در کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی، حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان تاکید کرد که این توافق به نفع ایران نیست.

آقای شریعتمداری در گفت‌وگو با خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ اظهار امیدواری کرد که توافق اتمی، از سوی ایران تصویب و نهایی نشود.

حسین شریعتمداری، نماینده "ولی فقیه" و سرپرست روزنامه کیهان است و به طور سنتی این روزنامه را بازگوکننده غیررسمی سیاست‌های رهبری جمهوری اسلامی می‌دانند. او به بلومبرگ گفته که اگرچه رهبر جمهوری اسلامی وارد جزئیات توافق اتمی نشده اما "خطوط قرمز" را مطرح کرده و حالا باید بررسی شود که آیا این خطوط قرمز رعایت شده یا خیر.

به گفته آقای شریعتمداری "چالش هسته‌ای تابلوی هسته‌ای دارد اما موضوعش هسته‌ای نیست" چرا که به گفته او، "برخلاف اعلام آمریکایی‌ها، آنها نگران تولید سلاح هسته‌ای توسط ایران نیستند چون می‌دانند به لحاظ اعتقادات ما حرام است."

مدیرمسئول روزنامه کیهان در سرمقاله روز شنبه ۲۴ مرداد این روزنامه نوشته بود که "حضرت آقا از نارسایی و عواقب فاجعه‌آفرین توافق یاد شده اطلاع‌ کامل دارند و با جرأت می‌توان گفت که ایشان به هیچوجه از متن تهیه شده راضی نیستند."

آقای شریعتمداری تاکید کرده بود که "تنها راه عبور" از توافق هسته‌ای، پاسخ "نه" به کلیت برجام و رد کامل آن است.

این سخنان حسین شریعتمداری اگرچه با اعتراضاتی مواجه شد اما چند هفته بعد وقتی آیت‌الله خامنه‌ای فرمان داد که نظر مجلس هم در توافق هسته‌ای لحاظ شود، بسیاری آن را فرصتی برای نقش‌آفرینی تندروها در مخالفت با دولت و توافق به دست آمده دانستند.

تاکنون نیز سعید جلیلی، منتقد سرسخت سیاست‌های هسته‌ای دولت و سرپرست پیشین مذاکرات هسته‌ای سه بار این فرصت را پیدا کرده تا در جلسات کمیسیون ویژه برجام مجلس شورای اسلامی علیه توافق هسته‌ای سخن بگوید. سخنانی که با استقبال روزنامه کیهان و رسانه‌های همسو مواجه شده است. اما هنوز مشخص نیست که نظر نهایی کمیسیون ویژه چه خواهد بود و مجلس چه نقشی در نهایی کردن برجام برعهده خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG