لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۵

توافق اتمی ایران در نشریات آمریکایی


دمکراتها به رسيدن به حد نصاب برای تصويب توافق نزديک شده‌اند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

روزنامه نيويورک تايمز در مقاله ای می‌گويد دموکرات ها به رسيدن به حد نصاب لازم برای آنکه مانع تصويب قطعنامه رد توافق اتمی ایران در کنگره شوند، نزديک شده‌اند، اما هنوز امکان شکست به اجرا گذاشته شدن توافق وجود دارد.

همين روزنامه در مقاله ديگری با عنوان "اروپا دغدغه های آمريکا را در مورد توافق اتمی با ايران ندارد" می‌نويسد، برغم ميليون ها دلاری که در آمريکا برای حمایت از توافق یا مخالفت با آن هزينه می‌شود، سکوت اروپا جالب توجه است. بويژه در بريتانيا، فرانسه و آلمان که جزو مذاکره‌کنندگان اين توافق‌نامه بودند.

اين مقاله به نقل از مدير بنياد مطالعات استراتژيک در پاريس می‌نويسد فرانسه که در يک سال آخر مذاکرات شديدترين مواضع را در برابر ايران اتخاذ کرده بود، اکنون اين توافق را فيصله يافته تلقی می‌کند.

اين مقاله در ادامه می‌افزايد، دلايل بسياری وجود دارد که چرا توافق اتمی با ايران به برانگيختن امواج احساسات سياسی در اروپا نشد. از جمله اينکه اين قاره دشمنی خاص ايران و آمريکا را که از زمان انقلاب ۱۳۵۷ وجود داشت تجربه نکرده است.

سايت نشریه آمریکایی پوليتيکو، در مقاله‌ای با عنوان "باراک اوباما مخالفان توافق با ايران را مشتی ديوانه می‌خواند" نوشت، رئيس جمهوری آمريکا بعد از ظهر روز دوشنبه در لس آنجلس گفت، بر سر مساله توافق اتمی با ايران اشخاصی هستند که در طرف او قرار دارند و آنگاه اشخاصی را هم داريم که به زعم رئيس جمهوری "ديوانه" اند.

آقای اوباما که به‌تازگی از تعطيلات دوهفته‌ای تابستانی برگشته است خود را سرحال، شارژ و کمی چابک توصيف کرد و گفت، برای رودررویی با ديوانه های واشنگتن آماده است و مي خواهد پاره‌ای از مشکلات را شخصا اداره کند.

به نوشته اين مقاله عبور دادن لايحه توافق اتمی از کنگره از بزرگترين موانع پيش پای رئيس جمهوری آمريکا در ماه سپتامبر خواهد بود.

XS
SM
MD
LG