لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

پرونده نشریات وطن امروز، ۹دی و چشم انداز ایران به دادگاه فرستاده شد


مطبوعات ایران
مطبوعات ایران

هیات نظارت بر مطبوعات پرونده روزنامه وطن امروز، هفته نامه ۹ دی و دوماهنامه چشم‌انداز ایران را به دادگاه فرستاد.

به گزارش ایرنا، این تصمیم هیات نظارت بر مطبوعات درباره روزنامه وطن امروز به خاطر درج مطلبی با عنوان "چه کسی بود صدا زد سیمان" که ۲۶ مهر ماه منتشر شد، صورت گرفته است.

روزنامه وطن امروز به صاحب امتیازی مهرداد بذرپاش، عضور هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، به خاطر درج مطلبی با عنوان "چه کسی بود صدا زد سیمان؟" تذکر گرفت و به دادگاه فرستاده شد.

این مطلب روز ۲۶ مهر ماه و پس از آن منتشر شد که علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در جلسه تصویب برجام در مجلس گفت که یکی از نمایندگان او را تهدید به مرگ کرد. برخی از اعضای دولت نیز تایید کردند که روح الله حسینیان صالحی را تهدید کرده که او را به قتل می رساند در رآکتور اراک با سیمان دفن می‌کند.

در پی این حادثه، وطن امروز در مطلبی به این موضوع پرداخت و نوشت که "در عالم سیاست نام چنین مواجهه‌ای دیگر بچه ننر‌بازی نیست، بلکه بی‌تعارف ذیل عنوان پدرسوخته بازی تعریف می‌شود چطور مافوق همین دیپلمات، و در بدترین اتهام ممکن، منتقد خود را حواله به جهنم می‌دهد، تهدیدی رخ نداده اما وای از آن روز که به حضرات احساسی و نازک‌طبع عرصه دیپلماسی از گل نازک‌تر گفته شود."

این مطلب انتقادات بسیاری به همراه داشت و صاحب امتیاز روزنامه را وادار به عذرخواهی کرد اما سرانجام موجب شد که پرونده روزنامه به دادگاه فرستاده شود.

هفته نامه اصولگرای ۹ دی که به مدیرمسئولی حمید رسایی، نماینده عضو جبهه پایداری و از منتقدان سرسخت دولت منتشر می‌شود، به خاطر انتشار مطلبی با عنوان "این رای مخدوش است" راهی دادگاه شده است. این مطلب در انتقاد به رای گیری در روز تصویب جزئیات برجام در مجلس نوشته شد. هفته نامه وطن امروز پیش از این سه بار توقیف و دوباره رفع توقیف شده است.

دوماهنامه چشم انداز ایران نیز به مدیر مسئولی لطف الله میثمی، به خاطر درج مطلبی با عنوان "چرا ملی؟ چرا مذهبی؟" تذکر گرفت و برای محاکمه به دادگاه سپرده شد.

XS
SM
MD
LG