لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۲

در روز آزادی مطبوعات: نامه سرگشاده ۲۳۰ عضو خانواده مطبوعات به حسن روحانی درباره روزنامه نگاران زندانی


آقای روحانی با اینکه نارضایتی خود از زندانی شدن خبرنگاران را بارها بیان کرده اما دولت او موفقیتی در اینباره نداشته است.
آقای روحانی با اینکه نارضایتی خود از زندانی شدن خبرنگاران را بارها بیان کرده اما دولت او موفقیتی در اینباره نداشته است.

۲۳۰ روزنامه نگار و دست اندرکار مطبوعات ایران در نامه سرگشاده ای به رئیس جمهوری ایران، خطاب به حسن روحانی نوشتند، "نگذارید روزنامه نگاران سرزمینمان دوران جوانی خود را پشت میله های زندان سپری کنند."

این نامه در روز سوم ماه می، ۱۴ اردیبهشت، همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات نوشته شده و از دولت، خواستار توجه و رسیدگی به وضعیت روزنامه نگاران بازداشتی شده است.

خبرگزاری ایلنا با انتشار این نامه، نوشته امضاکنندگان این نامه شامل جمعی از مدیران‌مسئول، سردبیران، خبرنگاران، گزارشگران و عکاسان مطبوعات و خبرگزاری‌های ایران هستند.

امضا کنندگان این نامه از حسن روحانی خواسته‌اند در خصوص وضعیت بازداشت همکارانشان در پروژه‌ای به اسم "نفوذ" تدبیری اندیشده شود.

در ماههای اخیر و بعد از اینکه آیت الله خامنه ای، بعد از توافق هسته ای، نسبت به آنچه "پروژه نفوذ دشمن" نامید، هشدار داد، قوه قضاییه و سپاه پاسداران، حداقل چهار روزنامه نگار را بازداشت کردند.

رسانه‌های ایران روز سه‌شنبه، ۷ اردیبهشت خبر دادند که آفرین چیت‌ساز، یادداشت نویس روزنامه ایران به ۱۰ سال حبس تعزیری؛ احسان مازندرانی، مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان به ۷ سال حبس تعزیری؛سامان صفرزایی، خبرنگار ماهنامه اندیشه پویا به ۵ سال حبس تعزیری و فردی به نام داوود اسدی نیز به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

متن کامل نامه ۲۳۰ روزنامه نگار و دست اندرکار مطبوعات خطاب به روحانی به شرح زیر است:

"نزدیک به ۲۰۰ روز از بازداشت چند تن از مدیران رسانه و روزنامه نگاران کشور گذشته است. در‌‌ همان ابتدای این دستگیری واکنش حضرتعالی در جلسه هیات دولت بارقه‌ای از امید در دل اصحاب مطبوعات ایجاد کرد. با خود گفتیم رییس جمهور حافظ قانون اساسی کشور است و نمی‌گذارد حقی پایمال شود. اکنون پس از گذشت بیش از ۶ ماه برای ۴ نفر از همکارانمان در دادگاه بدوی به ریاست قاضی مقیسه مجموعا ۲۷ سال حکم صادر شده است و یکی دیگر از همکارانمان نیز بیش از دو ماه در بیمارستان قلب تهران بستری است و با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند.

در برهه کنونی اینکه در دوران ۱۲۶ روز بازداشت، همکارانمان چگونه بازجویی شده‌اند و چرا به وکیل دسترسی نداشته‌اند مهم نیست. اینکه چرا علی رغم درخواست‌های مکرر، دادگاه هیچ یک از روزنامه نگاران بصورت علنی برگزار نشد نیز مهم نیست. اینکه در برخی رسانه‌های تندرو انواع تهمت و افترا به آن‌ها زده شد و به آبروی آن‌ها و خانواده‌هایشان توجه نشد نیز مهم نیست. اینکه چرا علیرغم دستور بازپرس و صدور قرار وثیقه جهت آزادی و تسلیم سند به دستگاه محترم قضایی در‌‌ همان روزهای نخست علیرغم انتظار، همکارانمان آزاد نشدند نیز مهم نیست. اینکه علیرغم تمام برنامه‌های زنده خبری، سخنرانی‌ها، اخبار غیرموثق و... سرانجام از اتهام سنگین جاسوسی و نفوذ تبرئه شده‌اند و به بهانه‌هایی دیگر همچون اقدام علیه امنیت ملی و اجتماع و تبانی محکوم شده‌اند هم مهم نیست.

مهم این است که شما رییس جمهور ما هستید و ما به «تدبیر و امید» رای داده‌ایم تا طبق فرمایش رهبر انقلاب "جذب حداکثری و دفع حداقلی" را شاهد باشیم نه بالعکس! به همین منظور از محضر حضرتعالی خواهشمندیم در این خصوص تدبیری بیاندیشید که از کلمه "نفوذ" خواسته یا ناخواسته سوء استفاده نشود و روزنامه نگاران با استعداد سرزمینمان دوران جوانی خود را پشت میله های زندان سپری نکنند.

با آرزوی توفیق روزافزون، جمعی از روزنامه نگاران و اهالی رسانه ایران"

XS
SM
MD
LG