لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

کیهان بالاخره دو روز توقیف شد؛ تیتر مدیر منصوب رهبر «خلاف امنیت ملی» بود


حسین شریعتمداری بیش از یک دهه است که منصوب رهبر در روزنامه کیهان است و روزنامه او مصونیت قضایی داشته است.
حسین شریعتمداری بیش از یک دهه است که منصوب رهبر در روزنامه کیهان است و روزنامه او مصونیت قضایی داشته است.

در پی انتشار تیتری در صفحه اول روزنامه کیهان که از دوبی به عنوان هدف بعدی موشک‌های شورشیان یمن یاد کرده بود، دادستانی تهران تصمیم به توقیف دو روزه کیهان گرفت.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، دادستانی تهران روز چهارشنبه ۱۷ آبان بر اساس شکایت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی که اقدام روزنامه کیهان را «خلاف سیاست‌ها و مصالح ملی» دانسته، تصمیم به توقیف این روزنامه در روزهای شنبه و یکشنبه آینده گرفت.

در پی شلیک یک موشک به فرودگاه ریاض توسط شورشیان حوثی شیعه در یمن، روزنامه کیهان، که مدیر مسئول آن را رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌کند، تیتر زد: «شلیک موشک انصارالله به ریاض؛ هدف بعدی دوبی». انتشار چنین تیتری در صفحه اول این روزنامه اصولگرا در حالیست که همزمان عربستان سعودی ایران را متهم به کمک رسانی نظامی به حوثی‌های یمن کرده و موشک شلیک شده را نیز ایرانی می‌داند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در حمله موشکی به عربستان سعودی متهم کرد. روز دوشنبه نیز ائتلاف به رهبری عربستان، ایران را به نقش داشتن در حمله موشکی به فرودگاه ریاض متهم کرد و گفت که این حمله می‌تواند عمل جنگی تلقی شود.

دولت جمهوری اسلامی و مقام‌های نظامی ایران اما اتهام کمک نظامی به یمن را بارها رد کرده‌اند. از این رو، انتشار این تیتر در صفحه اول کیهان با انتقادات بسیاری در شبکه‌های مجازی به دنبال داشت و هیات نظارت بر مطبوعات نیز به دلیل انتشار آن به روزنامه کیهان تذکر داد.

کیهان با وجود تذکر هیات نظارت بر مطبوعات، یک روز پس از تیتر مربوط به هدفگیری دوبی توسط حوثی‌ها، از اقدام خود دفاع کرد و منتقدان خود را متهم کرد که نگران برج‌های لوکس دوبی هستند.

روزنامه روئین تن؟

توقیف دو روزه کیهان در حالی رخ داده است که اصلاح طلبان و رئیس جمهوری ایران بارها انتقاد کرده بودند که رسانه‌های اصولگرا با برخورد قضایی مواجه نمی‌شوند اما روزنامه‌های اصلاح طلب بلافاصله توقیف می‌شوند.

یکی از اقدامات معروف کیهان که جنجالی شد و انتقاد شدید محمد جواد ظریف را در پی داشت، انتشار تیتری در صفحه اول بود که به نقل از ظریف نوشته بود: مکالمه روحانی با اوباما و دیدار طولانی من با کری نابجا بود.

پس از انتشار این تیتر در اوج مذاکرات هسته‌ای، وزیر خارجه ایران اعلام کرد که از شدت ناراحتی کمردرد گرفت.

این روزنامه تندترین انتقادات را علیه مقام‌های دولتی و برخی از چهره‌های سیاسی مطرح کرد و در مواردی متهم به انتشار اخبار و مطالب کذب شد، اما شکایت‌ها راه به جایی نبرده بود و حتی حسین شریعتمداری، مدیر مسئول آن در برخی از دادگاهها حاضر نشده بود.

با این حال تیتر اخیر کیهان نخستین واکنش ضدعربستان در روزنامه‌های نزدیک به اصولگرایان تندرو نبود.

سه سال پیش در پی درگذشت ملک عبدالله، پادشاه پیشین عربستان سعودی، روزنامه وطن امروز با فونت بسیار بزرگ روی عکس ملک عبدالله تیتر زد: «خبر مرگش»

این تیتر نیز واکنش‌های بسیاری در پی داشت و حتی موجب شکایت دولت از این روزنامه نزدیک به جبهه پایداری شد اما دستگاه قضایی جمهوری اسلامی مدیر مسئول آن روزنامه را از اتهام تخلف از مصوبات شورای عالی امنیت ملی تبرئه کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG