لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۸

شورای نگهبان صحت انتخابات ریاست جمهوری را رسما تایید کرد


 جشن پیروزی هواداران حسن روحانی در تهران
جشن پیروزی هواداران حسن روحانی در تهران

با وجود اعتراض‌های اصولگرایان و حامیان ابراهیم رئیسی به آنچه که تخلفات گسترده در انتخابات ریاست جمهوری خواندند، شورای نگهبان صحت انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور جمهوری اسلامی سه شنبه شب نهم خرداد ماه اعلام کرد که دبیر شورای نگهبان با ارسال نامه‌ای به وزارت کشور از تایید صحت انتخابات در این شورا خبر داد.

سخنگوی وزارت کشور در مورد شکایات مربوط به تخلفات انتخاباتی گفت: «طبق اعلام شورای نگهبان، شکایات و گزارشاتی راجع به فعالیت های انتخاباتی قبل از روز رای گیری و در روز رای گیری به آن شورا واصل شده بود که برخی از آنها پس از بررسی به مراجع قضایی ارسال شده است.»

سخنگوی شورای نگهبان نیز با بیان اینکه نتیجه بررسی شکایت ها را به وزارت کشور اعلام کرده است گفت که تخلفات تاثیری در سرنوشت انتخابات نداشت.

تایید درستی انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان در حالی صورت گرفت که در فاصله یازده روزه پس از اعلام پیروزی حسن روحانی در انتخابات تا اعلام صحت انتخابات، حملات بسیاری علیه برگزارکنندگان انتخابات از سوی اصولگرایان و حامیان آقای رئیسی وصورت گرفت.

در رویدادی بی سابقه، طی روزهای اخیر برخی از امامان جمعه از جمله احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران به آنچه که تخلفات گسترده در انتخابات خواند انتقاد کرد. محمد علی موحدی کرمانی، رئیس موقت مجمع تشخیص مصلحت نظام، نیز با اعلام اینکه تخلفات انتخاباتی بسیاری صورت گرفته، آرای مربوطه را حرام خواند.

اصولگرایان معتقدند که آرای آقای رئیسی بیشتر از آنچه که اعلام شد، بوده است. آقای رئیسی، خود نیز یک روز پیش از اعلام صحت انتخابات توسط شورای نگهبان، خواستار برخورد نهادهای قانونی با آنچه که «مهندسی انتخابات» خواند، شد. مهندسی انتخابات واژه‌ای بود که برای نخستین بار توسط معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸ استفاده شد.

با وجود این اعتراضات، شورای نگهبان اعلام کرد که برخی از تخلفات ادعا شده صحت نداشته و برخی دیگر برای بررسی و تصمیم‌گیری به مراجع قضایی سپرده شده است.

انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران ۲۹ اردیبهشت ماه برگزار شد و طی آن حسن روحانی با بیش از ۲۳ میلیون رای به عنوان رئیس جمهوری دوره آینده ایران انتخاب شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG