لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۸

تازه‌ترین واکنش‌های انتخاباتی | محافظه‌کاران ناراضی: رئیسی شکایت کرد، قالیباف پیام فرستاد


یک روز پس از اعلام نتیجه قطعی انتخابات در ایران، ابراهیم رئیسی، رقیب حسن روحانی در نامه ای به دبیر شورای نگهبان خواستار رسیدگی به برخی تخلفات انتخاباتی شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای رئیسی که با حدود هشت میلیون رای کمتر از حسن روحانی نفر دوم انتخابات ریاست جمهوری شد، روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت، همراه با نامه خود «چند جلد مستندات تخلفات انتخاباتی» را برای احمد جنتی ارسال کرد.

در کانال اطلاع رسانی ابراهیم رئیسی نیز آمده است که او خواستار رسیدگی دقیق هیات نظارت بر انتخابات به این تخلفات ، تا به دست آمدن نتیجه قطعی شده است.

او یک روز قبل در پیامی ضمن آرزوی موفقیت برای حسن روحانی، «بداخلاقی‌های انتخاباتی و تخلفات آشکار در قبل و حین برگزاری انتخابات» را از لحظات تلخ این رویداد خوانده و تاکید کرده بود آن را از مسیر قانونی پیگیری خواهد کرد.

این در حالیست که همزمان، جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، معروف به جمنا، تشکل فراگیر اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، با انتشار بیانیه‌ای پیروزی حسن روحانی در انتخابات را تبریک گفت و از او خواست تا «از ورود به راه‌حل‌های نادرست تجربه‌شده خودداری کند.»

جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به حسن روحانی اعلام کرده است که همچنان منتقد دولت می ماند تا دولت او از مسیر «کارآمدی و حل مشکلات واقعی ملت» خارج نشود.

این جبهه با اشاره به رای نزدیک به ۱۶ میلیونی ابراهیم رئیسی اعلام کرده که دولت نمی تواند این بخش از کشور را نادیده بگیرد.

روز یکشنبه همچنین محمد باقر قالیباف در پیامی با تکرار شعارهای خود در دوره تبلیغات انتخاباتی، اعلام کرد که به عنوان منتقد دولت پیگیر مطالبات هواداران خود خواهد ماند و دست از نقد دولت برنخواهد داشت.

حسن روحانی در انتخابات ۲۹ اردیبهشت موفق شد با به دست آوردن بیش از ۲۳ میلیون رای از بیش از ۴۱ میلیون رای شمارش شده، ابراهیم رئیسی، رقیب عمده خود در انتخابات ریاست جمهوری را شکست دهد. آقای روحانی با این تعداد رای بیش از ۵۷ درصد آرا را به خود اختصاص داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG