لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۱

فرمانده سپاه: منظور روحانی از «تجمع پول و تفنگ و رسانه» سپاه نبود


محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران
محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران

به گفته سردار محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، حسن روحانی گفته است که منظور او از فساد آور بودن جایی که تفنگ، قدرت، پول و رسانه دارد، سپاه نبوده است.

خبرگزاری ایرنا گزارش داد که فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز سه‌شنبه به خبرنگارانی که از نظر او را درباره گفته‌های رئیس جمهوری پرسیدند گفت: «در این خصوص از رئیس جمهوری محترم سوال شده، گفته‌اند که منظور من سپاه نبوده و اظهارات مطرح شده معطوف به یک توصیه و تحلیل کلی بوده است.»

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، هفته گذشته در همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد گفت: «اگر تفنگ، پول، قدرت، روزنامه، سایت و تبلیغات یک جا جمع شود حتما فساد درست می‌شود پس دنیا عقلش رسیده است که این قدرت‌ها را تفکیک کرده است».

اگر چه رئیس جمهوری ایران از نهاد یا سازمان خاصی نام نبرد اما به نظر می‌رسد توصیف روحانی از نهادی که «تفنگ، پول، قدرت، روزنامه، سایت و تبلیغات» در آن جمع شده به سپاه پاسداران ایران اشاره داشته باشد.

این در حالیست که سردار جعفری به خبرنگاران گفت که روحانی گفته منظورش سپاه نبوده است. فرمانده کل سپاه ادامه داد: «آقای رئیس جمهوری به سپاه اعتماد کامل دارد و رابطه سپاه با ایشان نیز بسیار خوب و براساس حسن اعتماد متقابل است و دشمنان نظام و انقلاب بویژه ضد انقلاب خارج‌نشین نمی‌توانند این رابطه را که از زمان جنگ تحمیلی برقرار شده، تخریب کنند.»

با وجود این سخنان فرمانده سپاه، بسیاری از رسانه‌ها منظور رئیس جمهوری ایران از جایی که قدرت، تفنگ، رسانه و پول دارد را تنها نهاد سپاه پاسداران دانستند. سپاه پاسداران ایران پس از جنگ ۸ ساله با عراق، وارد فعالیت‌های غیرنظامی شد و با راه‌اندازی قرارگاه خاتم الانبیا، به مرور اجرای پروژه‌های اقتصادی را در دست ‌گرفت. این نهاد نظامی - انقلابی در اوایل دهه هشتاد خورشیدی اقدام به راه اندازی روزنامه، خبرگزاری و وبسایت‌های خبری و تبلیغاتی کرد. با تاکید رهبر ایران بر مقابله با تهاجم فرهنگی و ورود به جبهه جنگ نرم، سپاه پاسداران ایران در یک دهه اخیر در تمام عرصه‌های غیرنظامی فعال شد.

پیش از روحانی نیز محمود احمدی‌نژاد با کنایه به فعالیت‌های اقتصادی اشاره کرد که بسیاری منظور او را فعالیت‌های سپاه دانسته بودند.

محمود احمدی نژاد که در سالهای پایانی ریاست جمهوری خود روابط نه چندان گرمی با سپاه داشت در همایشی در ارتباط با قاچاق کالا در میان سخنان خود به عنوان نمونه‌ای از گسترده بودن قاچاق کالا در ایران به ارقام کلان حاصل از قاچاق سیگار اشاره کرد و گفت: «مصرف سیگار در ایران معادل ۲ هزار میلیارد تومان است. این رقم همه قاچاقچیان درجه یک دنیا را به طمع می‌اندازد، چه رسد به برادران قاچاقچی خودمان».

ناظران همان موقع، بکار رفتن «برادران قاچاقچی خودمان» توسط محمود احمدی نژاد را عبارتی جنجالی و احتمالا کنایه‌ای به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نهادهای امنیتی- نظامی مشابه قلمداد کردند. فرمانده سپاه یک روز بعد در واکنش به سخنان محمود احمدی‌نژاد، آن را انحرافی خواند.

سپاه از نهادهای زیر نظر رهبری است و تنها به رهبر جمهوری اسلامی ایران پاسخگوست. این رو امکان نظارت بر این نهاد توسط قوای سه گانه ایران ممکن نیست.

XS
SM
MD
LG